Porady

Porady dotyczące czyszczenia tkanin i skór

Jak pielęgnować meble wypoczynkowe ze skóry i w tkaninie?
Na to należy uważać!
Intensywne i długotrwałe działanie promieni słonecznych może spowodować powstawanie odbarwień zarówno materiałów obiciowych, jak i elementów drewnianych.
Źródła ciepła - meble nie powinny stać w bezpośredniej bliskości działających źródeł ciepła. Wpływa to niekorzystnie na materiały obiciowe i elementy drewniane, może powodować odbarwienia.
Przesuwanie nie należy przesuwać mebli, tylko je przenosić, chwytając od spodu (unikając trzymania za poszycie i poduchy).
Nieodpowiednie czyszczenie i konserwacja
Jak pielęgnować meble tapicerowane?
Aby meble służyły jak najdłużej i przez cały ten czas wyglądały doskonale warto zastosować się do kilku wskazówek:
- Przynajmniej raz na tydzień należy je odkurzyć lub wyczyścić przy pomocy miękkiej szczotki,unikając zbyt intensywnego tarcia, które może uszkodzić włókna.
- Tkaniny szenilowe, welur, syntetyczny nubuk powinno się regularnie rozczesywać miękką szczotką. Dzięki takiemu traktowaniu tkanina długo zachowa swój piękny wygląd.
- Ogólnodostępne środki przeznaczone do czyszczenia mebli należy najpierw wypróbować na niewielkiej mało eksponowanej powierzchni.
- Jeśli musimy usunąć plamę, należy unikać zbytniego namoczenia tkaniny i jak najszybciej wysuszyć czyszczone miejsce. Tkaniny z włosem dobrze jest w trakcie suszenia rozczesać miękką szczotką. Należy unikać tarcia tkaniny podczas jej czyszczenia.
- W przypadku zabrudzenia tkaniny płynem z fusami, albo np. ziemią zalecamy najpierw osuszyć płyn, poprzez przyłożenie do plamy chusteczki higienicznej, a następnie usunąć fusy lub ziemię (np. odkurzaczem) i dopiero wtedy przystąpić do odplamiania.
Tkaniny i skóry – zasady pielęgnacji
Stosowanie się do tych rad sprawi, że Państwa meble dłużej zachowają „młodość” i piękny wygląd.
Szenile i welury
Bardzo przyjemne w dotyku materiały. Mogą być zarówno mięsisto – wełniane, jak i lściąco – jedwabiste. Występują e bardzo dużej liczbie wzorów, kolorów i faktur. Po pewnym czasie powierzchnie tapicerowane, pokryte szenilem lub welurem o jednolitej barwie przyjmą „ zużyty wygląd ”, nadając meblowi indywidualnego charakteru. Jest to typowe dla tego typu materiałów i nie należy traktować tego jako defektu.
Miękki, błyszczący włos tkanin należy przynajmniej raz w tygodniu delikatnie odkurzyć przy użyciu miękkiej szczotki oraz rozczesywać i szczotkować, usuwając wszelkie zanieczyszczenia.
W przypadku zmoczenia tkaniny zaleca się wysuszenie jej ciepłym powietrzem (np. suszarką do włosów), a następnie wyszczotkowanie w celu przywrócenia mu pierwotnej świetności.
Plamy należy delikatnie usuwać czystą, białą, najlepiej bawełnianą szmatką, nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia obić tapicerskich (wcześniej sprawdzając działanie środka w mało widocznym miejscu). Następnie tkaninę należy wysuszyć ciepłym powietrzem.
Sztruks
Niezwykła miękkość tkaniny, różnorodność barw i ciekawa faktura to niewątpliwe zalety tego materiału. Dołączyć należy do tego jego niezwykłą trwałość na wycieranie. Sztruks długo pozostanie piękny, jeśli będzie regularnie odkurzany, szczotkowany miękką szczotką i impregnowany.Plamy należy od razu usunąć szmatką nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia obić tapicerskich (wcześniej sprawdzając działanie środka w mało widocznym miejscu), przez punktowe uciskanie zabrudzonego miejsca i jego okolic, unikając nadmiernego przemoczenia tkaniny. Odsuszyć używając czystej suchej szmatki, a następnie ciepłego powietrza np. suszarki.
Ekoskóra
Doskonale imituje skórę naturalną. Trwała i wytrzymała. W wielu kolorach i odcieniach.
W odróżnieniu od skóry naturalnej nie ma różnic w odcieniu poszczególnych jej fragmentów. Do czyszczenia i konserwacji należy używać środków zalecanych przez producenta.
Mikrofibra
Miękki, niezwykle przyjemny dla skóry materiał imitujący nubuk, w bardzo szerokiej gamie barw.Regularne odkurzanie miękką szczotką zapewni tkaninie długotrwałą młodość. Plamy należy od razu usunąć szmatką nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia obić tapicerskich (wcześniej sprawdzając działanie środka w mało widocznym miejscu), przez punktowe uciskanie zabrudzonego miejsca i jego okolic, unikając nadmiernego przemoczenia tkaniny. Odsuszyć używając czystej suchej szmatki, następnie ciepłego powietrza np. suszarki i nanieś impregnat co zabezpieczy powierzcznię.
Skóry naturalne
Skóra to materiał stosowany w produkcji mebli od wieków. Każdy błam jest niepowtarzalny i różni się od innych fakturą, odcieniem. Można na nich znaleźć ślady blizn, zadrapań, ukąszeń owadów. Są to całkowicie naturalne znamiona, które nie są wadą materiału. Skóra zmienia się także w trakcie użytkowania – wyciera się, rozciąga. Daje to efekt szlachetnego „starzenia się”. Skóra jako materiał obiciowy ma wiele zalet – jest elastyczna i bardzo odporna na rozerwanie. Dzięki jej zdolności „oddychania” (pochłania i oddaje wilgoć) nie pocimy się siedząc na meblu wykonanym za skóry. Jest przyjazna dla alergików – nie wnika w nią kurz a także dym papierosowy. Skórę najlepiej czyścić i pielęgnować przy pomocy środków specjalnie do tego przeznaczonych, gdyż dzięki takiemu traktowaniu będziemy wydobywać jej naturalne piękno i zabezpieczać przed uszkodzeniami. Pielęgnację należy rozpocząć od razu po kupieniu mebli. Do czyszczenia i konserwacji należy używać środków rekomendowanych przez firmę Aris Mebel.
 
 
 
Czyszczenie i konserwacja
Skóra meblowa(konserwacja i czyszczenie)
Ważne zasady postępowania w zakresie konserwacji skór meblowych.
Regularne czyszczenie i konserwacja ( 2-4 razy w roku) skór meblowych zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz znacznie przedłuża ich żywotność.
Najpierw należy sprawdzić czy skóra wchłania czy nie. W przypadku skór absorbujących roztarta kropla wody wnika w skórę, powodując jej ciemnienie. Na skórach nie absorbujących kropla wody pozostaje.
Wszystkie produkty przewidziane do czyszczenia i konserwacji należy zawsze sprawdzić najpierw na niewidocznym miejscu zgodnie z instrukcją. Stosować je zawsze na dużych powierzchniach od szwu do szwu. Nie należy próbować usuwać plam, które wniknęły w skórę, trąc je mocno. Można w ten sposób dodatkowo uszkodzić materiał. Najlepiej zasięgnąć porady eksperta.
Nie należy próbować usuwać plam rozpuszczalnikami (wywabiaczami, terpentyną, benzyną itd.). W ten sposób plamy się raczej powiększą.
Nie należy używać do skóry nieodpowiednich środków, np. pasty do butów, kremów kosmetycznych, wosku do podłogi itd. . Najczęściej spowodują one plamy na skórze i jej błyszczenie.
Skóra zmienia się pod wpływem bezpośredniego promieniowania słonecznego czy grzejników. Może wyblaknąć lub wyschnąć. Należy tego na wszelkie sposoby. W tym względzie zaleca się stosowanie środków konserwujących z ochroną UV.

 

Jak pielęgnować meble wypoczynkowe ze skóry i  tkanin?

Uwaga na:

Słońce -  ekspozycja mebli na intensywne i długotrwałe działanie promieni słonecznych, może powodować płowienie i powstawanie odbarwień tak materiałów obiciowych, jak i elementów drewnianych.

Źródła ciepła -  meble tapicerowane nie powinny stać w bezpośredniej bliskości działających źródeł ciepła. Wpływa to niekorzystnie na materiały obiciowe i elementy drewniane, a także może powodować odbarwienia.

Przesuwanie -  mebli tapicerowanych nie należy przesuwać, lecz przenosić, chwytając od spodu (unikając trzymania za poszycie i poduchy).

 

Czyszczenie i konserwacja

Aby meble służyły jak najdłużej i przez cały czas wyglądały doskonale, warto pamiętać iż:

  • Raz na tydzień należy je odkurzyć lub wyczyścić przy użyciu miękkiej szczotki (unikając zbyt intensywnego tarcia, które może uszkodzić włókna).
  • Tkaniny szenilowe, welur, syntetyczny nubuk powinno się regularnie rozczesywać miękką szczotką. Dzięki takiemu traktowaniu tkanina długo zachowa swój piękny wygląd.
  • Ogólnodostępne środki przeznaczone do czyszczenia mebli tapicerowanych, należy najpierw wypróbować na niewielkiej, mało eksponowanej powierzchni.
  • Przy usuwaniu plam należy unikać zbytniego namoczenia tkaniny i jak najszybciej wysuszyć czyszczone miejsce. Tkaniny z włosem dobrze jest w trakcie suszenia przeczesywać miękką szczotką w celu uniesienia włosa. Nie wolno trzeć tkaniny podczas jej czyszczenia.
  • W przypadku zabrudzenia tkaniny płynem z fusami, albo np. ziemią  - zalecamy najpierw osuszyć płyn (poprzez przyłożenie do plamy chusteczki higienicznej lub białego papieru), a następnie usunąć fusy lub ziemię (np. odkurzaczem) i dopiero wtedy przystąpić do odplamiania.

 

Tkaniny i skóry - zasady pielęgnacji

Stosowanie się do tych porad sprawi, iż Państwa meble dłużej zachowają swą młodość i piękny wygląd.

Szenile i welury

Bardzo przyjemne w dotyku materiały, które występują w wielu wzorach, kolorach i fakturach. Mogą mieć strukturę zarówno mięsisto – wełnianą, jak i lśniąco – jedwabistą.  Po pewnym czasie powierzchnie tapicerowane, pokryte szenilem lub welurem, przyjmą efekt „zużytych", nadając przez to meblowi indywidualny charakter. Jest to efekt typowy dla tych materiałów i nie należy traktować go jako defektu.

Miękki, błyszczący włos tych tkanin należy przynajmniej raz w tygodniu delikatnie odkurzyć przy użyciu miękkiej szczotki oraz rozczesywać i szczotkować, usuwając wszelkie zanieczyszczenia.

W przypadku zmoczenia tkaniny zaleca się wysuszenie jej ciepłym powietrzem (np. suszarką do włosów), a następnie wyszczotkowanie w celu przywrócenia jej pierwotnej świetności.

Plamy należy delikatnie usuwać czystą, białą, najlepiej bawełnianą szmatką, nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia obić tapicerskich (wcześniej sprawdzając działanie środka w mało widocznym miejscu). Następnie tkaninę należy wysuszyć ciepłym powietrzem, jednocześnie delikatnie szczotkując.

Sztruks

Niewątpliwe zalety tej tkaniny, to jej niezwykła miękkość, różnorodność barw i ciekawa faktura. Dołączyć należy do tego też niezwykłą odporność na wycieranie. Sztruks długo pozostanie piękny, jeśli będzie regularnie odkurzany, szczotkowany miękką szczotką i impregnowany. Plamy należy od razu usunąć szmatką nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia obić tapicerskich (wcześniej sprawdzając działanie środka w mało widocznym miejscu), przez punktowe uciskanie zabrudzonego miejsca i jego okolic, unikając nadmiernego przemoczenia tkaniny. Osuszyć używając czystej suchej szmatki, a następnie ciepłego powietrza suszarki.

Mikrofibra

Niezwykle przyjemny dla skóry, miękki materiał imitujący nubuk, w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Regularne odkurzanie zapewni tkaninie długotrwałą młodość. Plamy należy od razu usunąć szmatką nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia obić tapicerskich (wcześniej sprawdzając działanie środka w mało widocznym miejscu), przez punktowe uciskanie zabrudzonego miejsca i jego okolic, unikając nadmiernego przemoczenia tkaniny. Osuszyć używając czystej suchej szmatki, a następnie ciepłego powietrza suszarki.

 

Skóry naturalne

Skóra to materiał stosowany w produkcji mebli od bardzo dawna. Każdy błam skóry jest niepowtarzalny i różni się od innych fakturą, a często również odcieniem. Na skórze można znaleźć ślady blizn, zadrapań czy ukąszeń owadów. Są to całkowicie naturalne znamiona, które nie są uznawane za wady materiału. Skóra zmienia się także w trakcie użytkowania – rozciąga się i wyciera. Daje to efekt jej szlachetnego „starzenia się”. Skóra, jako materiał obiciowy, ma wiele zalet – jest elastyczna i bardzo odporna na rozerwanie. Dzięki jej zdolności „oddychania” (pochłania i oddaje wilgoć), nie pocimy się siedząc na meblu wykonanym ze skóry. Jest przyjazna dla alergików – nie wnika w nią kurz, a także dym papierosowy. Skórę najlepiej czyścić i pielęgnować przy pomocy środków specjalnie do tego przeznaczonych, gdyż dzięki takiemu traktowaniu wydobędziemy jej naturalne piękno i zabezpieczymy przed znieszczeniem. Pielęgnację należy rozpocząć od razu po kupieniu mebli. Do czyszczenia i konserwacji należy używać środków rekomendowanych przez firmę ARISconcept.

Czyszczenie i konserwacja  - ważne zasady postępowania w zakresie konserwacji skór meblowych.

Regularne czyszczenie i konserwacja skór meblowych ( 2-4 razy w roku),  zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz znacznie przedłuża ich żywotność.

Najpierw należy sprawdzić, czy skóra wchłania wilgoć, czy nie.  W przypadku skór absorbujących, roztarta kropla wody wnika w skórę, powodując jej ciemnienie. Na skórach nie absorbujących - woda pozostaje na powierzchni.

Wszystkie produkty przewidziane do czyszczenia i konserwacji skóry, należy sprawdzić najpierw w mało widocznym miejscu. Następnie stosować je na dużych powierzchniach - zawsze od szwu do szwu. Nie wolno próbować usuwać zaplamień poprzez ich mocne tarcie. Można w ten sposób dodatkowo uszkodzić strukturę powierzchni skóry. W tej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady eksperta.

Nie wolno usuwać plam rozpuszczalnikami (wywabiaczami, terpentyną, benzyną itd.). W ten sposób plamy raczej się powiększą.

Nie należy używać do skóry nieodpowiednich środków ( np. pasty do butów, kremów kosmetycznych, wosku do podłogi itd.). Mogą powodować one plamy na skórze i jej nienaturalne błyszczenie.

Skóra zmienia się również pod wpływem bezpośredniego promieniowania słonecznego czy działających grzejników. Może wtedy wyblaknąć lub ulec przesuszeniu. Aby tego uniknąć,  zaleca się stosowanie środków konserwujących z ochroną UV.

 

Porady dotyczące wyboru idealnego zestawu wypoczynkowego

Czym kierować się podczas zakupu mebli wypoczynkowych?

Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy postawić sobie przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zakupowej, jest docelowe zastosowanie kanapy, sofy czy też narożnika, który chcemy nabyć. Oczywiście główne przeznaczenie tego rodzaju produktów jest wszystkim dobrze znane. Ekskluzywne meble wypoczynkowe powinny być wygodne, aby pozwolić nam odprężyć się po całym dniu pracy lub też sprzyjać miłemu spędzaniu czasu z domownikami. Dla większości z nas nie bez znaczenia jest również wygląd jaki posiadają zakupione przez nas wypoczynki, gdyż większość z nich umieszczana jest w tzw. pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak domowy salon czy biuro firmy oraz stanowi wizytówkę wnętrza.

Tak więc, aby być w pełni zadowolonym z zakupionej w salonie meblowym kanapy, należy uwzględnić poniższe cechy:

     
  1. Estetyka i dopasowanie do wnętrza
    Wygląd interesującej nas sofy czy narożnika jest rzeczą, na którą zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, gdy odwiedzamy salon meblowy. Bardzo istotne aby nasz wybór nie był determinowany jedynie aktualną modą czy też naszym gustem, ale uwzględniał również wystój wnętrza, w którym mają się znaleźć oglądane przez nas komplety wypoczynkowe, dominujące w nim kolory, a także jego metraż. Wybierając wypoczynkowe meble tapicerowane czy skórzane należy zastanowić się nad ich wielkością, odcieniem, a także dopasowaniem do charakteru pomieszczenia. Inna kanapa będzie lepsza do przestronnego wnętrza urządzonego w sposób minimalistyczny, a inna do przytulnego pokoju dziennego, przeznaczonego do wspólnego spędzania czasu przez całą rodzinę. Musimy pomyśleć nad tym, czy zależy nam na uzyskaniu harmonijnego połączenia sofy z pomieszczeniem bądź efektu kontrastu z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.
  2.  

  3. Funkcjonalność i walory użytkowe
    Kolejną ważną kwestią jest ustalenie głównej roli, jaką będą pełniły zakupione przez nas meble skórzane lub tapicerowane. Należy zadać sobie pytanie czy interesują nas narożniki lub kanapy z funkcją spania idealnie sprawdzające się w przypadku wizyty gości, czy też ekskluzywne sofy przeznaczone wyłącznie do siedzenia. Koniecznie musimy zastanowić się nad najbardziej nam odpowiadającym sposobem rozkładania narożnika, preferowanej miękkości obicia oraz wspominanej już wielkości kanapy - zarówno przed jak i po jej ewentualnym rozłożeniu.
  4.  

  5. Wykonanie
    Także wybór rodzaju obicia sofy powinien być dobrze przemyślany, gdyż wykonanie z odpowiedniego materiału dostosowanego do naszych potrzeb i preferencji, ma wpływ na długoletnie użytkowanie mebla wypoczynkowego. Należy zastanowić się czy zależy nam na bardziej eleganckiej skórze naturalnej, czy też pasującej do większości wnętrz tkaninie bawełnianej. Równie istotny jest rodzaj wypełnienia, który znajduje się wewnątrz sofy bądź fotela. W naszym salonie w Poznaniu znajdują się np. tapicerowane kanapy narożne wykonane ze sprężyn falistych oraz pianek wysokoelastycznych posiadających bardzo dobre parametry użytkowe. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej miękkości siedziska, ochrona przed odkształceniami i utraceniem pierwotnego kształtu mebla wypoczynkowego, a także zwiększenie jego trwałości.

 

Z naszej pomocy w wyborze najlepszej kanapy można skorzystać zarówno w naszych salonach firmowych jak i w Swarzędzu, gdzie znajduje się główna siedziba firmy.