Urządzamy garderobę w mieszkaniu

Urządzamy garderobę w mieszkaniu

Dowiedz się jak urządzić garderobę w mieszkaniu

Wygodna garderoba to spełnienie marzeń nie tylko wielu kobiet, ale także wielbicieli wysokiej jakości garniturów i dodatków, które powinny mieć właściwe miejsce do przechowywania zamiast za ciasnej szafy. W jaki sposób urządzić taką przestrzeń?

Miejsce na garderobę w mieszkaniu

Idealnie, kiedy do dyspozycji znajduje się oddzielny pokój. W dużych starych mieszkaniach często spotyka się pokoje przechodnie. Zależnie od ich wielkości pomieszczeń można umieścić garderobę za sypialnią lub przed nią. Dobrym pomysłem jest również wydzielenie garderoby za pomocą ściany działowej, gdy dysponujemy dużą sypialnią. Nie potrzeba nawet wydzielać całkowicie pokoju z zamykanymi drzwiami – wystarczy częściowa ściana, pozostawiająca przejście z jednej lub dwóch stron. A jej tle pięknie wyglądać będzie łóżko tapicerowane, zwłaszcza gdy kolor ściany jest nasycony i głęboki lub ozdobiona jest eleganckim ornamentem. Natomiast wejście do garderoby można ukryć za zasłoną. Gdy postawienie ściany nie jest możliwe, np. gdy pomieszczenie jest na to za małe – wciąż można i warto wyposażyć przestrzeń do przechowywania odzieży jak garderobę, umieszczając ją w jednej części sypialni. Oddzielić ją mogą umieszczone w szynie na suficie przesuwane drzwi lub ciężka, sięgająca podłogi zasłona.

pobrane (3)

Jakie meble są potrzebne w garderobie?

Idealna garderoba powinna być skomponowana na wymiar. Zatem niezbędne jej wyposażenie to albo stolarka wykonana w całości na indywidualne zamówienie albo gotowe modułowe szafy i półki. Dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań jak szuflady na paski, krawaty, biżuterię, półki na buty, wieszaki na torebki. Stojak na ubrania pozwoli odwiesić te, które po krótkim noszeniu potrzeba przewietrzyć, jak i mieć pod ręką kilka właśnie przymierzanych zestawów. Niedoceniane, a równie przydatne bywają także meble tapicerowane. Miejsce do siedzenia w przestronnej garderobie nada jej przytulnego charakteru. Pozwoli odetchnąć na chwilę podczas robienia porządków czy wybierania ubrań, pozwoli bez pośpiechu włożyć na siebie rajstopy i pończochy, zapinane lub sznurowane buty czy biżuterię. Wygodny fotel albo dwuoosobowa sofa pozwolą też wygodnie usiąść osobie, którą poprosimy o pomoc w wyborze ubioru. Idealnym tapicerowanym meblem do garderoby może być miękki fotel z wysokim oparciem lub klasyczna sofa na nóżkach. Może nie być łatwo oprzeć się pokusie odkładanie na nie sterty ubrań, dlatego tym bardziej warto zaopatrzyć się w stojak na ubrania lub dodatkowo specjalne krzesło z wieszakiem.

Bez tytułu

O czym nie wolno zapominać podczas urządzania garderoby?

Niezbędne w garderobie jest również właściwe oświetlenie. To rzecz wydawałoby się oczywista, jednak niekoniecznie łatwa. Oprócz oświetlenia górnego, na którego jasności nie warto oszczędzać, warto zamontować także światło punktowe przy szafach i wieszakach, a nawet podświetlenie LED w szufladach. Pozwoli ono łatwo odnaleźć to, czego potrzebujemy. Kolejną kluczową sprawą jest duże lustro – takie, w którym widać całą sylwetkę. Również i ono musi być dobrze oświetlone. W a przypadku pań, gdy tylko wielkość garderoby na to pozwala, można przenieść do niej z sypialni także toaletkę do robienia makijażu.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: