Jak usunąć wgniecenia na dywanie lub podłodze?

Jak usunąć wgniecenia na dywanie lub podłodze

Renowacja dywanu własnym rękoma

Najtańszy sposób na zmianę w wystroju wnętrza – przemeblowanie! Jeżeli mamy ochotę coś zmienić, ale chcemy, aby odbyło się to bezkosztowo, już samo przestawienie mebli może całkowicie odmienić wnętrze. Problemem jednak stają się wtedy wgniecenia na dywanie. Ale i na nie znajdzie się sposób – a nawet kilka.

Wgniecenia na dywanie – usuwanie nie jest trudne

Przez lata ciężkie meble potrafią odcisnąć swój ślad. Jeżeli stały na dywanie, to wgniecenia mogą wyglądać niezbyt estetycznie, ale ich usunięcie może okazać się całkiem łatwe. Co ciekawe, na grubszym i bardziej puchatym dywanie odciśnięte ślady mebli może i są bardziej widoczne, ale znikną łatwiej. W takim przypadku włókna tworzące dywan są luźniejsze, niż kiedy jest on zbity i sfilcowany – a więc i szybciej wrócą do pierwotnej formy. Domowe sposoby, jak usunąć wgniecenia z dywanu, są dwa. Pierwszy wymaga użycia kostek lodu. Układamy je w miejscu, gdzie powstało wgniecenie, np. od nogi stołu, kanapy czy komody. Podczas gdy lód się powoli rozpuszcza, włókna dywanu wchłaniają wodę i powiększają swoją objętość, dzięki czemu łatwiej im się podnieść. Drugi sposób na wgniecenia w dywanie polega na działaniu pary, którą wytworzy żelazko. Wystarczy trzymać je kilka centymetrów nad dywanem – nie należy dotykać rozgrzaną stopą jego powierzchni – i skierować strumień pary w miejsce wgniecenia. Możemy również położyć na to miejsce wilgotną ściereczkę i przeprasować ją. Po zastosowaniu każdej metody należy włosie wyprostować – ręcznie bądź z użyciem szczotki. Na miękkich dywanach używajmy takiej z bardzo delikatnym włosiem. Nie należy też mocno moczyć dywanu, wówczas nie uzyskamy pożądanego efektu. Jeżeli wgniecenia po meblach nie chcą ustąpić, warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia lub rozważyć zakup parowej myjki do dywanów. Nie jest to urządzenie tanie, ale możemy złożyć się z rodziną czy sąsiadami.

Usuwanie wgnieceń w podłodze

Jeżeli wgłębienia w miejscu, gdzie stał mebel, powstały na „gołej” podłodze, np. wykładzinie, zadanie wydaje się trudniejsze – ale nie niemożliwe. Jeżeli mamy do czynienia z drobną rysą, to w drewnie olejowanym może się ona sama zabliźnić i zniknąć całkowicie podczas następnej konserwacji. Na podłodze lakierowanej zastosować można specjalny pisak – podobny jak do samochodowej karoserii. Nieco większe wgniecenie w podłodze, jeżeli jest ono płytkie, możemy delikatnie zeszlifować drobnym papierem ściernym, a następnie oczyścić i polakierować powierzchnię. Głębsze ubytki wygładzi szpachla do drewna, dostępna w różnych kolorach. Kiedy wgniecenia są naprawdę duże i chcemy się ich pozbyć całkowicie, to może być konieczne cyklinowanie desek czy parkietu. W wypadku podłogi z paneli pomóc może pisak z lakierem lub szpachla. Spotkać można również poradę mówiącą o tym, by także na wgniecenia w drewnianej podłodze położyć mokrą ścierkę lub ręcznik i prasować nawet przez parę minut. Rzeczywiście może to pomoc wyrównać powierzchnię, jednak ostrożność zachować trzeba zwłaszcza przy lakierowanych deskach.

Lepiej zapobiegać

Wgniecenia po meblach bywają mimo wszystko dosyć kłopotliwe, warto więc zapobiegać ich powstawaniu. Możemy to zrobić poprzez przestawianie mebli co jakiś czas. W wypadku sprzętów takich jak nasza ława z naturalnego drewna łatwo o tym pamiętać i wszelkiego rodzaju stoły bywają przestawiane według potrzeb. Nie zapominajmy jednak, by i te ciężkie, nieruchome meble przesunąć co pewien czas o parę centymetrów.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: