Jak ustawić meble, by optycznie powiększyć salon?

Jak ustawić meble, by optycznie powiększyć salon

Dowiedz się jak powiększyć wizualnie salon przez odpowiednią aranżację mebli

Sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia jest wiele. Warto zwrócić uwagę nie tylko na dobór kolorów ścian i ich właściwości, ale także na same meble oraz ich rozmieszczenie. Jak optycznie powiększyć pokój za pomocą mebli i ich ustawienia?

Meble do małego salonu nie powinny być „jak od linijki”

Na niewielkiej przestrzeni, wbrew pozorom, nie wygląda dobrze, kiedy wszystkie meble poustawiane są równo w jednym ciągu, zajmując miejsca tylko wzdłuż ścian. Może to maksymalizować dostępną przestrzeń, jednak sprawia wrażenie przytłaczające. Czego unikać? Regałów i meblościanek ustawionych w długim ciągu o tej samej wysokości i szerokości. Jeśli już potrzeba dużej ilości półek i szafek – lepsza będzie zabudowa pod sam sufit. Meble tapicerowane nie powinny być wszystkie z jednego kompletu, a jeśli już, to dobrze jest wybrać np. elementy tej samej kolekcji w różnych, ciekawie ze sobą korespondujących barwach. Zestawianie identycznych sprzętów może upodobnić pokój do wnętrza przedziału kolejowego – a więc przestrzeni raczej ciasnej.

Sofa i fotele, gdy to możliwe, odsunięte od ściany

Może to być trudne, gdyż podobnie jak w poprzednim punkcie, duża jest pokusa, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Jednak kiedy sofę i fotele dosuwamy do ściany, efekt końcowy może wyglądać podobnie. Warto więc przestrzegać tego, aby w niewielkim wnętrzu nie wszystkie meble wypoczynkowe stały pod ścianą. Jeśli mają się w nim znaleźć dwie małe sofy lub sofa i fotel – to jeden element można dosunąć do ściany. Jeśli wyłącznie jedna sofa – to dobrze jest w wydłużonym pomieszczeniu ustawić ją tak, by wyraźnie wyznaczała strefę odpoczynku, w kwadratowym natomiast – usytuować nie pod ścianą, ale wraz ze stolikiem na środku pokoju.

Narożnik do małego mieszkania

Chociaż możliwości jego ustawienia nie zawsze pozwalają na odsunięcie od ścian, narożnik może okazać się niekiedy świetnym rozwiązaniem do małego wnętrza. Pozwoli powiększyć dostępną wolną przestrzeń i uniknąć wrażenia nadmiaru, zbyt dużej ilości sprzętów. Nie tylko kupując narożnik do pokoju dziennego, warto pamiętać, że do małych wnętrz optymalne są meble w jasnych kolorach i o nieprzesadzonych, prostych formach.

Ustawianie mebli w małym salonie – dobrze przełamać równoległe linie

Wrażenie ciężkości będzie sprawiać też ustawianie wszystkich mebli idealnie równo, by tworzyły same równoległe i prostopadłe linie. Wtedy mogą wydawać się ciężkie i bez polotu. Pod kątem do ścian i do pozostałych sprzętów można ustawić np. fotel wypoczynkowy czy stolik. Ci, którzy lubią eklektyzm i odrobinę artystycznego nieładu, mogą zamiast ograniczać się do jednej ławy, wybrać parę mniejszych stolików kawowych, nawet o różnej wysokości.

Meble tapicerowane i regały w małym salonie a wolna przestrzeń

Błędem, który łatwo popełnić, jest zastawianie całej dostępnej przestrzeni, co sprawia, że pokój wydaje się jeszcze mniejszy. Tymczasem zostawienie wolnego miejsca optycznie powiększy niewielkie wnętrze i ułatwi utrzymanie w nim porządku. Efekt uzyskany poprzez unikanie nadmiaru można wzmocnić za sprawą sprzętów o lekkich konstrukcjach. Sprzymierzeńcami właścicieli małego salonu będą więc ażurowe regały oraz sofa na nóżkach. Może ona być prosta, w stylu skandynawskim, jak też nieco bardziej klasyczna w swojej formie.

pobrane (9)
pobrane (10)

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: