Jak wybrać wygodny fotel?

Jak wybrać wygodny fotel

Dowiedz się jak wybrać wygodny fotel?

Od tego niewielkiego mebla oczekujemy w istocie bardzo wiele. Wygodny fotel jest przede wszystkim ergonomiczny, ale równocześnie odpowiada naszym potrzebom, preferencjom oraz celom, w jakich będziemy z niego korzystać. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru?

Wybór fotela – ergonomia

O tym czy dany fotel będzie wygodny, decyduje między innymi jego ergonomia – czyli dopasowanie do kształtów i pozycji przyjmowanych przez ludzkie ciało. Podstawowa zasada mówi, że w komfortowym fotelu siedzisko powinno mieć głębokość co najmniej 40 cm. Nie może być ono ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde – materiał tapicerki i wypełnienie powinny pozwolić na nieznaczne zagłębienie się podczas siedzenia. Ważne jest również indywidualne dopasowanie. Osoby wyższe z reguły mają też dłuższe nogi, najwygodniejszy może być więc głęboki fotel. Znaczenie ma również dobór odpowiedniej wysokości – wygodne meble do siedzenia muszą pozwalać na swobodne postawienie całych stóp na podłodze. Stosownie dobrać do naszego wzrostu oraz nawyków powinniśmy także podłokietniki.

Wysokość oparcia fotela

Nie jest prawdą, że fotele z niższym lub wyższym oparciem są wygodniejsze. Wszystko zależy od tego, na których z nich konkretnej osobie siedzi się najwygodniej. A to zależeć może w dużym stopniu od tego, jak się siedzi i w jakim celu najczęściej korzysta się z fotela. Może okazać się, że w jednym pomieszczeniu sprawdzi się kilka konstrukcji, a każda dopasowana w gust innego użytkownika. Fotele z niskimi oparciami o niewielkim kącie nachylenia, najczęściej minimalistyczne i dosyć nowoczesne w formie, pasować będą osobom, które lubią siedzieć wyprostowane. Jeżeli więc nie tylko za biurkiem bez wysiłku przyjmujemy pozycję wyprostowaną jak struna, fotel z niskim oparciem będzie dla nas w sam raz. Chcącym pracować nad prawidłową postawą, ale mającym tendencję do garbienia się, polecić warto fotele, które nie są zbyt głębokie. Wówczas kontakt pleców z oparciem wymusza prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Fotele takie jak Rix czy Star sprawdzą się nawet jako bardziej stylowy zamiennik krzesła biurowego, jeśli od czasu do czasu pracujemy przy biurku w domu.

Rix_16-01-29_0023_2142 Star_16-02-01_0001

Fotel do czytania czy do konwersacji?

Inne oczekiwania można mieć wobec mebli, które mają tworzyć kącik do czytania, oglądania telewizji czy relaksu, a inne – wobec służących spotkaniom z gośćmi. Wszystko jest oczywiście kwestią osobistych preferencji, jednak do czytania najchętniej wybierane są fotele wyposażone w wysokie oparcie z uszami. Świetnie sprawdzi się w tej roli na przykład klasyczny fotel Brillante, minimalistyczny Vogue czy skromny i uniwersalny See Me. Natomiast jeżeli szukamy mebla, który zamierzamy ustawić przy stole, gdzie spędzamy czas z przyjaciółmi, warto postawić na wygodny fotel, który będzie odrobinę mniej zabudowany. Czyli taki, który zapewni komfort, ale nie utrudni kontaktu pomiędzy rozmówcami. W klasycznych wnętrzach sprawdzi się na przykład miękki fotel Expression albo elegancki i stonowany Biggby. Natomiast w nowoczesnych chociażby lekki i wyrazisty Jazz. Odpowiedź na pytanie, jak wybrać wygodny fotel, zależy więc od wielu czynników – ale jednocześnie w każdym stylu można znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania.

Vogue_fotel_pufa_02_2016
www.arismebel.plzzhk

Sprawdź nasze fotele wypoczynkowe oraz zestawy sofa i fotele.

Czytaj więcej: