Gorące trendy czy klasyka – jak wybrać meble, by tego nie żałować?

Gorące trendy czy klasyka – jak wybrać meble

Czym się kierować wybierając meble do swojego wnętrza?

Urządzanie mieszkania z jednej strony jest polem do poddania się kreatywności i wyrażenia swojego gustu. Z drugiej strony jednak wiąże się z ograniczeniem – trzeba się przecież na coś zdecydować, stworzyć spójną aranżację, wykorzystując tylko część dostępnych opcji. Co roku, a nawet częściej pojawiają się także nowe trendy i inspiracje. Czy kierować się nimi, czy jednak postawić na ponadczasową klasykę?

Trendy we wnętrzach – rewolucje czy ewolucje?

Wnętrzarskie mody pojawiają się co sezon, jednak ich żywotność jest dłuższa niż w przypadku mód ubraniowych. To oczywiste – wnętrza nie urządzamy na nowo tak często. Toteż trendy zmieniają się raczej na drodze stopniowych ewolucji, zastępowania dotychczasowych starymi niż totalnych zmian. To, jak długo modny jest dany styl w aranżacji mieszkań, liczyć należy bardziej w latach niż miesiącach. Częściej zmieniają się dodatki niż meble. Są także style ponadczasowe, które dobrze wyglądać będą zawsze.

Czy warto podążać za trendami we wnętrzach?

Odpowiedź na to pytanie zależy od różnych czynników. Przede wszystkim ważne jest to, że w mieszkaniu musimy czuć się dobrze. Jeśli akurat na topie są mocne kolory, geometryczne formy albo wręcz przeciwnie – barokowy przepych, a nie czujemy się w takim otoczeniu swobodnie i komfortowo – lepiej zdać się na własny gust niż propozycje z czasopism i portali. Nigdy nie warto urządzać życiowej przestrzeni wbrew sobie. Z drugiej jednak strony może zdarzyć się tak, że to, co najmodniejsze, będzie akurat bardzo nam odpowiadać. Wówczas nowa moda stanie się inspiracją do zmian, na które wcześniej trudno było się zdecydować?

Jak się starzeją trendy wnętrzarskie?

Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie elementy wystroju, na które decydujemy się pod wpływem mody, będą równie atrakcyjne za rok czy kilka. Żeby urządzić mieszkanie na lata i nie mieć poczucia, że jest ono niemodne, lepiej unikać rzeczy bardzo charakterystycznych i budzących skrajne odczucia. W ich przypadku będzie o wiele bardziej widać, że to hit minionego sezonu. Z kolei np. meble tapicerowane, zwłaszcza o dosyć neutralnej i stonowanej formie, mogą pasować do zmieniających się barw i dodatków, wyrażających różne style i gusty.

Dlaczego klasyka we wnętrzach to zawsze dobry pomysł?

Istnieją rozwiązania po prostu ponadczasowe. Zazwyczaj są nimi te, które mają w sobie nutę klasyki. Mogą to być komfortowe meble skórzane, sofa o prostym kształcie, ale także meble wypoczynkowe w unowocześnionym stylu retro. Co natomiast daje postawienie na klasykę w aranżacji wnętrz? Dzięki temu, że nigdy się ona nie znudzi i nie będzie wyglądać niemodnie – bo po prostu jest niezależna od chwilowych trendów – nie będziemy mieli potrzeby po paru latach wszystkiego wymieniać. Co oznacza, że można sobie pozwolić na jednorazowo większy wydatek i zainwestować w naprawdę dobrą jakość. A starannie wykonane z najlepszych materiałów sofy i fotele, jak też meble z prawdziwego drewna, po prostu mają klasę – a więc nie potrzebują być najbardziej na czasie, by wyglądać nie tylko dobrze, ale wręcz ekskluzywnie i luksusowo.

1517424953_d0344768140343ca729bdb83ac9ea12f
pobrane (8)
pobrane (10)

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: