Sofa – rozkładana czy nie?

Sofa – rozkładana czy nie

Sprawdź, która sofa – rozkładana czy nie lepiej się u Ciebie sprawdzi

Model, rodzaj, wielkość, jakość wykonania, komfort – te wszystkie czynniki bierzemy pod uwagę szukając odpowiedniej sofy dla siebie. Ma też być przede wszystkim wygodna, a swoim stylem pasować do naszych wnętrz. Jednak równie istotne jest, aby przed kupnem przemyśleć kwestię dodatkowych funkcji i udogodnień. Rozkładana sofa zdaje się być znakiem minionych lat, ale mimo to wciąż jest często wybieraną opcją. Kiedy się na nią zdecydować, a kiedy nie będzie to konieczne?

Sofa z funkcją spania czy bez?

Najważniejszym zadaniem kanapy jest zapewnienie miejsca do wypoczynku. Zwykle jest głównym elementem salonu, z którego korzystamy oglądając telewizję, czytając czy ucinając sobie drzemkę. Jednak może również stanowić pełnoprawne miejsce do spania w przypadku, kiedy mieszkamy np. w kawalerce, a salon pełni również funkcję sypialni. Jest to dobre rozwiązanie do niewielkich mieszkań, gdzie brakuje miejsca na łóżko. Wykorzystuje się je więc w małych pokojach, żeby zachować więcej przestrzeni. Funkcja spania może być też przydatna dla osób, które często przyjmują gości – przenocowanie ich na rozkładanej kanapie będzie bardziej komfortowe niż na łóżku polowym czy dmuchanym materacu.

Kiedy jeszcze przyda się rozkładana kanapa? Jeżeli nie potrzebujemy dodatkowych miejsc do spania, taka sofa ustawiona w salonie będzie idealna do zorganizowania relaksującego wieczoru. Seans filmowy w pozycji leżącej to bardzo przyjemna alternatywa. Oczywiście w pomieszczeniu musi znaleźć się wystarczająco dużo miejsca. Jeżeli go brakuje, a taka kanapa zabrałaby możliwość swobodnego poruszania się – można zrezygnować z takiej funkcji i postawić np. na fotel z regulowanym oparciem, szezlong albo pufę do podparcia nóg.

Sofa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podstawowym kryterium zaraz po wyglądzie sofy jest zawsze wygoda. Gdy dochodzi do tego funkcja spania, staje się ona jeszcze istotniejsza. Decydując się na rozkładaną sofę trzeba wziąć pod uwagę w jakich sytuacjach będzie wykorzystywana – czy tylko od czasu do czasu, czy też ma na stałe zastąpić łóżko. Im częściej będziemy jej używać, tym więcej uwagi trzeba będzie poświęcić na szukanie odpowiedniego mebla.

Z pewnością przyda się pojemny schowek na pościel, ale najważniejszą rolę odgrywa konstrukcja, bo to od niej zależy system otwierania. Przy codziennym użytkowaniu powinien być jak najłatwiejszy i najwygodniejszy, zwłaszcza kiedy z sofy będzie korzystać osoba starsza albo dziecko. Zdrowy i spokojny sen jest też w dużej mierze zależny od materaca. Sofa musi mieć optymalnie dostosowaną twardość, a przy tym być możliwie jednolita, bo każde załamanie będzie wpływać na komfort spania. Warto dowiedzieć się jaki zastosowano materiał wypełniający, bo długotrwały nacisk może spowodować wgniecenia i odkształcenia. Podobnie wygląda sprawa obicia – na śliskiej skórze materiał prześcieradła będzie się przesuwał, a niektóre tkaniny (np. zamszowe, z dłuższym włosiem) mogą szybciej się zużywać i tracić formę. Liczy się nie tylko rodzaj tapicerki, ale też jej jakość, faktura oraz możliwość prania.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele.

Czytaj więcej: