Całe wnętrze w jednym kolorze – jak uniknąć nudy?

Całe wnętrze w jednym kolorze – jak uniknąć nudy?

Monochromatyczne wnętrza mogą wyglądać niezwykle wyrafinowanie i stylowo. Mogą też jednak wydawać się… nudne. W jaki sposób tego uniknąć i stworzyć miły dla oka, intrygujący wystrój, posługując się przede wszystkim tylko jedną barwą?

Monochromatyczne wnętrze – styl i szyk

Zacznijmy od tego, dlaczego warto postawić na jeden kolor. Tak jak w przypadku ubioru, tak samo i we wnętrzach – im mniej barw, bardziej stonowane zestawienie, tym więcej elegancji. Monochromatyczne aranżacje pozwalają na stworzenie wnętrza wysmakowanego, stonowanego. Na pierwszy plan wybijają się w nich kształty, formy i materiały. Można stworzyć zarówno wnętrze klasyczne, jak i futurystyczne – wszystko zależy od gustu i wyobraźni. Jak jednak uniknąć nudy?

Meble tapicerowane i ściany – zabawa fakturą

Znów uwidacznia się tutaj analogia do świata mody. Jednolite kolorystycznie zestawienie będzie ciekawsze i będzie od razu widać, że jest urządzone kosztownie, gdy wykorzystamy różne faktury, a nawet wytłaczane wzory. Meble tapicerowane dają pod tym względem wiele możliwości – można postawić na skórę w waniliowym odcieniu, aksamit, materiał gładki, grubo tkany, sofę pikowaną lub o satynowym połysku, a także z ornamentami, ale utrzymanymi w różnych odcieniach tej samej barwy lub opartymi na połysku i macie. Podobnie w przypadku ścian nie jesteśmy skazani na gładką farbę lub tapetę – można wykorzystać specjalne farby strukturalne, tynki wewnętrzne albo tapety o aksamitnym wykończeniu. W ten sposób cała przestrzeń urządzona np. w kolorze écru czy jasnej szarości, wciąż będzie mieć wiele elementów przyciągających wzrok.

pobrane (5)

pobrane (6)

Sofy i fotele o ciekawej formie

To właśnie one przede wszystkim będą nadawały wnętrzu stylu. W monochromatycznej przestrzeni warto grać formą. Wyrafinowane, eleganckie sofy i fotele o oryginalnych kształtach oparcia i podłokietników z całą pewnością dodadzą wnętrzu szyku. Sprawią one, że nie będzie nudne i sterylne, ale wyrafinowane i zamiast surowego – wysublimowane. Ważne też, aby również pozostałe meble pasowały do sofy. Stolik, półki i konsole i inne powinny być utrzymane w tym samym stylu. Nie ma tu miejsca na duży eklektyzm, gdyż kluczem do udanego wystroju wnętrza w jednym kolorze jest harmonia, urozmaicona różnymi strukturami powierzchni.

Drewno a meble tapicerowane i ściany w jednym kolorze

Może pojawić się wątpliwość, czy użycie naturalnego, niepomalowanego drewna daje jeszcze monochromatyczne wnętrze czy już nie. Oczywiście jeżeli ściany i meble tapicerowane są np. w odcieniach bieli lub jasnego beżu, to może się udać znaleźć również meble z drewna i laminatów o takim kolorze. Czy jednak trzeba się pozbywać np. ulubionego stolika? Niekoniecznie. Chociaż efekt nie będzie wówczas tak silny, jak w wypadku zupełnie jednokolorowej całości, to drewno można potraktować tak, jak neutralną bazę w przypadku ubioru. Ważne jednak, aby zdecydować się na tylko jeden rodzaj i barwę drewna. Także jego formy – oczywiście w ramach wybranego stylu – powinny być możliwie proste, aby nie przyciągały nadmiernie uwagi.