Jak dbać o skórzane meble, by służyły przez lata?

Jak dbać o skórzane meble

Poznaj sposoby pielęgnacji skórzanej tapicerki

Skóra naturalna należy do najpiękniejszych i najcenniejszych materiałów. Ta prawdziwa i wysokiej jakości jest niezwykle elegancka i trwała. Nieprawidłowe czyszczenie i konserwacja mogą jej jednak zaszkodzić. W jaki sposób dbać o skórzane meble, aby pozostały równie piękne nawet wiele lat po zakupie?

Pielęgnacja skórzanych mebli – konserwacja i czyszczenie

Meble tapicerowane ze skóry warto podawać co pewien czas konserwacji. Zastosowanie kilka razy w roku środków do pielęgnacji pozwala zachować piękny kolor oraz miękkość i elastyczność. Zwłaszcza naturalne skóry licowe wymagają natłuszczania, aby nie stały się podatne na uszkodzenia. Równie ważne jak konserwacja jest bieżące utrzymanie w czystości. Sofy skórzane należy odkurzać 1-2 razy w tygodniu, z zastosowaniem miękkiej końcówki do odkurzacza ze szczotką – wówczas nie ma ryzyka zarysowania powierzchni. Można także czyścić je delikatnie lekko zwilżoną gąbką. A przypadku tapicerki z nubuku lub zamszu ważne jest też delikatne jej czesanie, zwłaszcza po zmywaniu plam oraz w miejscach, gdzie pojawiają się najszybciej ślady wysiedzenia – przeczesywanie ich delikatną szczoteczką znacznie spowolni ten proces.

pobrane (1)

Wyłącznie sprawdzone i właściwe środki do skórzanej tapicerki

Zaszkodzić skórzanym meblom może użycie niewłaściwych środków do czyszczenia i konserwacji. Dlatego też zawsze należy dobierać je do konkretnego rodzaju skóry, z którego wykonane są sofy i fotele. Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, zakupić preparaty od razu w salonie meblowym, zgodnie z poradami sprzedawcy. Wybierać należy zawsze specjalne środki przeznaczone do mebli, a nie np. kremy i pasty do butów. Koniecznie też należy pamiętać, aby przed zastosowaniem wykonać próbę w mało widocznym miejscu, na niewielkim obszarze. To pozwoli uniknąć przebarwień. Nieznaczne ściemnienie pod wpływem preparatów do konserwacji jest natomiast zjawiskiem normalnym dla skór licowych. Meble skórzane w naturalnym kolorze zresztą z czasem mogą stać się odrobinę ciemniejsze, co sprawia, że starzeją się one w piękny i niepowtarzalny sposób. Błędem może okazać się nie tylko niewłaściwy dobór preparatów pielęgnacyjnych lub ich brak, ale także szukanie domowych sposobów na plamy. W przypadku tych najtrudniejszych, a jednocześnie częstych na meblach, jak np. ślady atramentu czy tłuszcz, gdy samodzielne czyszczenie właściwymi środkami nie pomoże, warto zaufać specjalistom od profesjonalnej renowacji skór.

Co przyspiesza starzenie mebli skórzanych?

Poza niewłaściwie dobranymi środkami do pielęgnacji lub jej brakiem są też inne czynniki wpływające na to, jak starzeją się meble ze skóry. Niekorzystny wpływ na nie ma długotrwałe działanie promieni słonecznych. Dlatego należy unikać ustawiania takiej sofy czy fotela w miejscu, gdzie pada intensywnie światło prosto z okna. Gdy nie ma innej możliwości ich ustawienia – koniecznie należy sięgnąć po preparaty do skór z filtrami UV. Skórzane meble mogą również miejscowo stracić swój kolor pod wpływem bezpośredniego wystawienia na źródło ciepła. Dodatkowo nagrzana powierzchnia przyciągać będzie kurz, co z czasem stanie się widoczne. Dlatego trzeba koniecznie unikać stawiania skórzanej kanapy przy kaloryferze i kierowania na nią strumienia powietrza z piecyków. Właściwie utrzymane, zadbane i zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami meble skórzane mogą zostać z właścicielem nawet na wiele dziesięcioleci.

Czytaj więcej: