Czy fotel i kanapa muszą być do kompletu?

Czy fotel i kanapa muszą być do kompletu

Czy fotel i kanapa powinny być z tego samego kompletu?

Meble wypoczynkowe w zestawie, dopasowane do siebie czy też narożnik zamiast sofy i fotela? Ile mieszkań, tyle pomysłów. Żaden z nich nie jest sam w sobie ani lepszy, ani gorszy. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego wnętrza, gustu i smaku w urządzaniu mieszkania. Przyjrzyjmy się więc zaletom i wadom różnych rozwiązań.

Sofa i fotele do kompletu

Plusy takiego rozwiązania? Kanapa i fotele z jednej serii na sto procent do siebie pasują. Jest to bezpieczny wybór w przypadku wzorów albo ozdobnego, charakterystycznego kształtu mebli. Co więcej, nie trzeba mieć szczególnego zmysłu artystycznego ani zatrudniać architekta wnętrz, by dobrać do siebie poszczególne elementy – wystarczy wybrać z dostępnych wariantów w ramach jednej serii. Minusem może okazać się to, że zwłaszcza w niewielkich wnętrzach meble tapicerowane tworzące komplet, mogą wydawać się nieco zbyt przytłaczające. Nie każdemu też pasować będzie aranżacja rodem niczym z katalogu – nie jest to propozycja dla tych, którzy lubią twórczy nieład i kreatywne zestawienia.

Narożnik zamiast zestawu mebli

Taki wybór pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i całkowicie uniknąć martwienia się o dobór poszczególnych elementów. Narożnik w pokoju dziennym jest idealnym wyborem dla tych, którzy spędzają w domu dużo czasu i lubią czuć się w nim swobodnie. Można śmiało wyciągnąć się na wpół leżąco podczas oglądania filmu lub czytania, albo szaleć w zabawie z dziećmi. Za to osobom często przyjmującym gości może brakować foteli ustawionych naprzeciwko, tworzących idealne warunki do rozmowy. Ryzykowne jest także kupno narożnika, gdy w perspektywie przeprowadzki myśli się o zabraniu mebli ze sobą w nowe miejsce – może on po prostu nie współgrać z nowym układem pomieszczeń.

Meble nie od kompletu

Trend łączenia ze sobą mebli nie od kompletu zyskał sobie dużą sympatię. Wpisuje się w wiele różnych stylów, a przede wszystkim stwarza wrażenie przytulności. Są osoby, które, kiedy nie wszystko idealnie do siebie pasuje, czują się bardziej u siebie, podczas gdy perfekcyjny zestaw kojarzy się im z wystawą w salonie meblowym. Oczywiście sofa i fotel z różnych serii to nie jedyny sposób na swobodne, przyjazne wnętrze. Podobną rolę mogą odgrywać meble drewniane w zestawieniu „stare z nowymi” czy wzbogacenie mieszkania o dodatki.

Jak dobierać meble z różnych serii?

Istnieje kilka zasad, które sprawią, że na pewno zestawienie takie będzie trafione. Decydując się na styl skandynawski, urządzając loft czy po prostu lubiąc zabawy formą i kontrasty, można pozwolić sobie na większą swobodę. Oto kilka przykładów, jak dobrać do siebie meble tapicerowane.

Podobny styl, różne kształty

Gdy formy podłokietników czy zagłówków będą do siebie zbyt podobne, wybór może wydawać się przypadkowy. Wyraźne ich odróżnianie się, a jednocześnie korespondowanie ze sobą, wskazuje konkretny zamysł aranżatora. I tak na przykład nieco futurystyczna sofa Arezzo z oparciem w formie walca stworzy ciekawą kombinację z ostrymi kątami fotela Onyx lub z minimalistycznym fotelem Trendy. Okrągły fiotel Calliope doda wnętrzu lekkości zestawiony z prostą i stylową sofą, jak na przykład Bergamo.

pobrane
pobrane (1)
pobrane (2)
pobrane (3)
pobrane (4)

Podobna forma, różne kolory i wzory

W ramach bardzo podobnych form można swobodnie mieszać ze sobą utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej – a nawet mocno ze sobą kontrastujące – obicia meblowe. Dobrze będą wyglądać zestawione ze sobą elementy serii Avangarde, See Me i Signo. Skomponować można także wzorzysty fotel z gładką kanapą i odwrotnie, jeżeli meble mają podobne linie i pasujące do siebie nawzajem nóżki. Natomiast np. pasiastą sofę Macho może uzupełnić wyraźnie różny od niej, ale równie wyrazisty żółty fotel Star.

pobrane (6)
pobrane (7)
pobrane (8)
pobrane (9)

Ponadczasowa prostota i eklektyzm

Zestawianie mebli tapicerowanych nie od kompletu nie jest niczym nowym nie tylko dla artystycznych dusz, ale także dla miłośników stylu skandynawskiego, który powinien sprawiać wrażenie swobodne, niekoniecznie jak z katalogu. Wiele mebli, które do niego pasują, charakteryzuje się prostotą. To właśnie ona sprawia, że skandynawski design jest tak ponadczasowy i stylowy, a jednocześnie przytulny. Z prostą, uniwersalną i neutralną w stylu kremową kanapą można połączyć krągły i lekki jednocześnie fotel Vogue albo prosty i oryginalny Jazz.

pobrane (10)
pobrane (11)

Sprawdź nasze fotele wypoczynkowe oraz zestawy sofa i fotele.

Czytaj więcej: