Jak urządzić pokój gościnny?

Jak urządzić pokój gościnny

Dowiedz się jak urządzić pokój gościnny

W domu, w którym często przyjmuje się znajomych lub rodzinę, nie powinno zabraknąć dedykowanego pokoju gościnnego. Bez względu na to, czy przyjeżdżają na chwilę czy zostaną z nami na dłużej, będzie to dla nich miejsce, gdzie zostawią swoje rzeczy, będą mogli odpocząć po podróży i zrelaksować się. Często za taki pokój służy po prostu salon, jednak wydzielenie osobnego pomieszczenia dla gości da im odrobinę prywatności i poczują się dużo swobodniej. Nie każdy lubi spać „u kogoś”, więc ogromna ilość prywatnych rzeczy właścicieli mogłaby gości przytłoczyć. Pokój gościnny nie musi być najpiękniejszym pomieszczeniem w całym domu, jednak warto pomyśleć o jego urządzeniu w taki sposób, żeby był przytulny a nasi goście czuli się w nim jak najlepiej.

1. Wybór odpowiedniego pomieszczenia

Pokój gościnny nie musi być duży, jednak dobrze, jeśli zmieści się w nim coś więcej niż łóżko i stolik nocny. Powinno to być pomieszczenie samodzielne, żeby goście nie musieli przechodzić przez czyjąś sypialnię.

2. Miejsce do pracy w pokoju gościnnym

W pokoju gościnnym powinno się znaleźć biurko lub niewielki stolik i fotel czy krzesło. Dzięki temu goście będą mogli popracować, jeżeli zajdzie taka potrzeba, a my, kiedy pokój będzie stał pusty, będziemy mieli miejsce, gdzie schowamy się przed domowym rozgardiaszem. Na biurku obowiązkowo powinna stanąć lampka, która pozwoli pracować nawet po zmroku.

pobrane (2)

3. Kolory ścian

To właśnie kolor ścian decyduje w sporej części o wystroju pomieszczenia oraz o tym, jakie wrażenie wywoła. Warto więc zadbać, żeby było to pomieszczenie ciepłe i przytulne ale nie przytłaczające. Dlatego lepiej nie stosować ciemnych ani bardzo intensywnych, męczących barw. Świetne będą wszystkie pastelowe kolory oraz odcienie beżu. Najlepiej jeśli postawimy na kolory neutralne, ponieważ w pokoju gościnnym będą spały różne osoby.

4. Wielofunkcyjne meble w pokoju gościnnym

Wielofunkcyjne meble to podstawa w pokoju dla gości. Rozkładane sofy czy narożniki z pojemnikami na pościel, podobnie jak wygodne (najlepiej dwuosobowe) łóżko, sprawdzą się tutaj idealnie. W pokoju gościnnym powinna się też znaleźć niewielka komoda lub szafa, żeby goście nie musieli trzymać swoich rzeczy w walizkach.

pobrane

Pamiętaj o tym, żeby regularnie sprzątać w pokoju dedykowanym gościom, nawet jeżeli stoi pusty a żadni krewni nie zapowiedzieli swojej wizyty. Koniecznie powinno się go wietrzyć, żeby zawsze było w nim świeże powietrze. W szafkach i szufladach nie powinno się trzymać swoich rzeczy. Warto pozbyć się ramek ze zdjęciami, figurek, pamiątek i innych prywatnych przedmiotów, żeby goście już pierwszej nocy mogli się poczuć jak u siebie. Warto postawić na delikatne, neutralne ozdoby i dodatki. A przed samym przyjazdem gości, w szafkach powinny się znaleźć świeże ręczniki oraz pościel.

A co, jeśli nie mamy możliwości wydzielić osobnego pomieszczenia dla gości? Wtedy najlepszym rozwiązaniem staje się stworzenie warunków do spania w pokoju dziennym. Warto więc postawić na rozkładaną sofę lub narożnik z funkcją spania. Postaraj się tak zaaranżować przestrzeń, żeby do rozłożenia kanapy nie trzeba było przemeblowywać całego pomieszczenia. Zostaw też kilka szuflad lub szafkę wolną, żeby w razie potrzeby goście mogli zostawić w niej swoje rzeczy.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: