7 trików na rozjaśnienie pomieszczenia

7 trików na rozjaśnienie pomieszczenia

W jaki sposób rozjaśnić wnętrze?

Jasne pomieszczenia pełne słońca to marzenie każdego. Nic w tym dziwnego. Duża ilość światła wprowadza do naszego domu pogodną atmosferę w przeciwieństwie do ciemnych wnętrz, które przytłaczają i przygnębiają. Dobrze oświetlone pomieszczenia mają również duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dostająca się wraz ze światłem słonecznym witamina D wzmacnia kości i poprawia pracę układu odpornościowego. Często nie ma jednak możliwości, żeby do pomieszczeń docierała wystarczająca ilość światła – szczególnie jeśli są one usytuowane po stronie północnej. Brak światła jest nie tylko zauważalny, ale i odczuwalny szczególnie w bardziej pochmurne dni oraz późną jesienią i zimą, kiedy szybko zaczyna się ściemniać. Co więc zrobić, żeby doświetlić ciemne pomieszczenie, które wprowadza nas w ponury nastrój? Poniżej przedstawiamy siedem trików, które pomogą rozjaśnić każde wnętrze.

1. Pędzle w dłoń!

Przemalowanie ścian w ciemnym pomieszczeniu to najskuteczniejszy sposób na rozjaśnienie pomieszczenia. Warto postawić na jasne, pastelowe kolory. Paradoksalnie biały kolor to nie jest najlepsze wyjście. Biel w ciemnym pomieszczeniu zszarzeje i przyniesie efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Dużo lepsza będzie ponadczasowa kość słoniowa.

2. Rozjaśniamy podłogę

W ciemnym pomieszczeniu im podłoga będzie jaśniejsza tym lepiej. Nie trzeba jednak od razu zrywać paneli. Na ciemnej podłodze wystarczy ułożyć miękki dywan w jasnym kolorze. Najlepszy będzie jednolity, wykonany z błyszczącego materiału.

3. Wysoki połysk obowiązkowo

W ciemnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne meble z błyszczącą, odbijającą światło powierzchnią. Warto wybierać też stoły z przeszklonymi blatami. Błyszczące powierzchnie rozproszą po pomieszczeniu światło, które skutecznie rozjaśnią wnętrze.

4. Lustereczko, powiedz przecie…

Podobny, a nawet lepszy efekt niż błyszczące powierzchnie mebli, da zamontowanie w pomieszczeniu luster – świetnie, jeśli będzie ich więcej, można stworzyć na przykład mozaikę z małych fragmentów kawałków. Warto pomyśleć o zastosowaniu lustrzanej folii. Dodatkowo, lustra optycznie powiększą pomieszczenie.

5. Postaw na dodatki!

W ciemnych pomieszczeniach, do których dociera niewiele światła, jak nigdzie indziej sprawdzą się połyskliwe dodatki, takie jak poduszki z błyszczącego materiału czy kryształowe kule.

6. Okna przede wszystkim

Skoro do ciemnego pomieszczenia na co dzień wpada niewiele światła, to dlaczego je jeszcze przyciemniać? Ciężkie zasłony i firany zasłaniające okna schowaj do szafy. Tutaj najlepsze będą tiulowe firanki lub całkowita z nich rezygnacja.

7. Postaw na lampy

Wszystkie powyższe triki są bardzo skuteczne, jednak w ciemnym pomieszczeniu nic nie zastąpi odpowiednio dobranego oświetlenia. Oprócz żyrandola w pokoju powinny znaleźć się lampy podłogowe, stołowe a także ścienne. Źródło światła może być także ukryte we wnękach ścian – będzie to nie tylko praktyczne, ale też bardzo efektowne.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: