Sofa na nóżkach czy z zabudowanym dołem – jaką wybrać?

Sofa na nóżkach czy z zabudowanym dołem – jaką wybrać

Którą sofę wybrać - na nóżkach czy z pełnym dołem?

W naszej kolekcji – i nie tylko – dostępne są sofy o najróżniejszych konstrukcjach. Najprostszy podział to ten na meble z zabudowanym dołem oraz na nóżkach. Czy to wybór tylko estetyczny, czy wybierając meble wypoczynkowe warto wziąć pod uwagę także inne czynniki?

Stylowe sofy do salonu – jaką wybrać?

Podczas wyboru sofy do salonu warto zwrócić uwagę nie tylko na kolory, materiał czy wymiary. Także od tego, jak wygląda dół mebla, zależy, czy będzie on pasował do wnętrza. Nietrudno zauważyć, że sofy na nóżkach wyglądają zazwyczaj na lżejsze niż meble, których dół jest zabudowany. Nie jest to oczywiście regułą ścisłą – nóżki mogą być bardziej przysadziste, a i same kanapy i fotele masywniejsze lub o delikatniejszej konstrukcji. Nie zawsze też solidny i ciężki wygląd jest minusem. Warto jednak wiedzieć, kiedy różne formy mebli sprawdzą się najlepiej oraz jakie są ich plusy i minusy.

pobrane (1)

Sofa na różkach – kiedy warto taką wybrać?

Meble wypoczynkowe, których konstrukcja opiera się na widocznych nóżkach lub podpórkach, jak już wspomnieliśmy, sprawiają przeważnie wrażenie lżejszych. To powoduje, iż znakomicie wyglądają one w niewielkich pomieszczeniach, a szczególnie, kiedy ustawione są nie pod ścianą. Bez względu na to, czy sofa znajdzie się w pewnej odległości od ściany, np. zastawionej regałem, czy na środku pomieszczenia, dzięki otwartej przestrzeni na dole nie będzie wizualnie zamykać ani dzielić otwartej przestrzeni. Ponadto tego rodzaju kanapy znakomicie pasują do wnętrz, gdzie królują proste, lekkie i ażurowe konstrukcje oraz dużo wolnej przestrzeni. Te o prostej i nowoczesnej formie to idealne rozwiązanie dla miłośników skandynawskiego minimalizmu. Wyposażone w nóżki, często ozdobnie toczone lub frezowane, są też przeważnie sofy klasyczne. Zaletą sofy na różkach jest to, iż łatwo pod nią dokładnie odkurzyć i umyć podłogę – detal niezwykle istotny dla uczulonych na kurz oraz dla posiadaczy psów i kotów, których sierść znaleźć można wszędzie.

pobrane (2)

pobrane (4)

Sofy z zabudowanym dołem – kiedy będą odpowiednie?

Nie da się ukryć, iż zazwyczaj sofy z zabudowanym dołem wyglądają solidnie, zwłaszcza te w ciemniejszych kolorach. To meble, które twardo stoją na ziemi, sprawiają wrażenie takich, które zniosą największy ciężar. Większości ludzi kojarzyć się będą z odpoczynkiem po ciężkim dniu. Meble takie będą dobrze wyglądały ustawione pod ścianą – przestrzeń za nimi nie będzie wyglądała pusto. Jeżeli natomiast mają posłużyć do oddzielenia stref w jednym pokoju lub zostać ustawione pośrodku – trzeba liczyć się z tym, że będzie to linia podziały mocna i wyraźna, zastępująca ściankę działową. Tego rodzaju sofy w salonie umeblowanym solidnymi, drewnianymi regałami i szafami oraz antykami nie będą wyglądały zbyt masywnie, tylko pozwolą stworzyć spójną, przytulną przestrzeń. Nie jest dzisiaj regułą, że tylko kanapa z zabudowanym dołem będzie rozkładana i wyposażona w skrzynię na pościel – znajdą się takie również na nóżkach.

Podsumujmy: dobierając meble tapicerowane do swojego mieszkania czy domu, należy mieć na uwadze resztę wyposażenia, ogólne wrażenie, jakie chcemy uzyskać, miejsce ustawienia sofy oraz funkcje wnętrza.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele.

Czytaj więcej: