Salon w stylu angielskim – jak go urządzić?

Salon w stylu angielskim – jak go urządzić

Dowiedz się jak zaaranżować angielski salon

Jeśli lubisz czerpać inspirację z tradycji, a w swoim domu chcesz poczuć się naprawdę przytulnie, do gustu przypadnie Ci styl angielski. Jest to styl, który zamiast chłodnego minimalizmu proponuje domowe ciepło, wzorzyste meble wypoczynkowe do salonu oraz różne dodatki i bibeloty, które razem tworzą przytulny, romantyczny nastrój.

Tradycja, nowoczesność i elegancja

Styl angielski we wnętrzach kojarzy się ciepło, przytulnie i bardzo rodzinnie. Nic więc dziwnego, że jest tak często wykorzystywany do aranżacji salonu. To właśnie pokój dzienny jest sercem domu, miejscem, gdzie domownicy wypoczywają czy organizują przyjęcia. Myśląc o stylu angielskim, do głowy przychodzi nam nie minimalizm i surowość, ale przeciwnie – wzorzyste tkaniny, stylowe drewniane meble, kominek, różne bibeloty na półkach oraz porozwieszane na ścianach portrety przodków. Jest to po prostu wizja pokoju, w którym aż chce się usiąść z przyjaciółmi lub rodziną na popołudniową, angielską herbatkę. Styl ten faktycznie czerpie bardzo dużo z tradycji, przekazywanej nam przez poprzednie pokolenia, ale ukazuje to we współczesnej, nowoczesnej formie. Nie można również odmówić mu elegancji i wytworności, która bardzo często jest podkreślana poprzez szlachetne materiały, takie jak skóra naturalna i ciemne drewno.

Narożnik Birmingham, ArisConcept.pl

Ciepła i przytulna angielska kolorystyka

Jedną z najważniejszych cech konkretnego stylu w aranżacji wnętrz jest jego kolorystyka. W stylu angielskim mamy do wyboru właściwie dwa warianty. Możemy postawić na bardzo romantyczną i delikatną wersję, która optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie. Bazą jest wtedy kolor biały, do którego dodaje się delikatne, pastelowe barwy. Świetny będzie kolor różowy, fioletowy albo błękitny. Cechą charakterystyczną stylu angielskiego jest też motyw róż. Występują one wszędzie – na tapetach, zasłonach, poduszkach, a nawet zdobiąc tapicerowane meble wypoczynkowe do salonu. Delikatne, różowe róże wspaniale łączą się z bielą i beżem w delikatnej wersji stylu angielskiego. Natomiast jego druga odsłona, kolonialna, to wytworne, szlachetne, ale i ciepłe wnętrze, w którym dominują brązy i barwy im pokrewne. Dużo tu drewna i skóry w ciemnym kolorze, a kredens czy stolik do kawy mogą posiadać bogate zdobienia. We wzornictwie sięgać możemy po ciemniejsze róże oraz motyw kratki.

Meble wypoczynkowe do salonu w stylu angielskim

Dobrej jakości meble to bardzo ważny element stylu angielskiego. Szafy, kredensy i stoliki najlepiej sprawdzają się drewniane. Meble wypoczynkowe to przede wszystkim tapicerowane sofy i fotele. W angielskim wnętrzu świetnie sprawdzi się wzorzysty narożnik Birmingham lub sofa Boston, ozdobiona kwiatami, a więc kwintesencją angielskiego stylu. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim, wysmakowanym wystroju salonu, możemy zdecydować się na meble z pikowanym oparciem. Ten wzór jest bardzo modny, ale również wytworny i świetnie skomponuje się z kolonialnym wnętrzem. Meble wypoczynkowe muszą być też funkcjonalne i komfortowe, posiadać duże, wygodne poduchy i wprost zapraszać do chwili relaksu przed kominkiem czy podczas czytania dobrej książki. Poza sofą nie zaszkodzi więc wstawienie do pomieszczenia kilku foteli lub wygodnego pufa.

Sofa Boston ARISconcept

Zobacz sofa Boston

Kropka nad “i”, czyli gustowne dodatki

Kolory ścian i piękne meble są bardzo ważne, ale prawdziwy klimat tworzą dodatki. W salonie w stylu angielskim ich nie brakuje, a wręcz można powiedzieć, że tylko krok dzieli nas od ich nadmiaru. Taki pokój dzienny ma wyglądać prawdziwie przytulnie i domowo. Na sofach połóż dużo poduszek, a w oknach zawieś zasłony zamiast żaluzji. Wszystkie tekstylia mogą być gładkie lub posiadać wzory, szczególnie kwiatowe. Na ścianach, na kominku i na półkach świetnie będą wyglądały zdjęcia domowników oraz przodków, a na stolikach wazony z kwiatami oraz świece. Salon w stylu angielskim nie musi ograniczać się z ilością bibelotów, dlatego śmiało możesz wyciągnąć z szafy wszystkie pamiątki rodzinne lub te przywiezione z podróży.

Puf ARISconcept

Zobacz puf

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: