Mieszkanie w stylu pop-art – jakie meble i dodatki wybrać?

Mieszkanie w stylu pop-art – jakie meble i dodatki wybrać

Jak urządzić mieszkanie w stylu pop-art

Zrodzony w latach 50. XX wieku prąd artystyczny do dzisiaj inspiruje wielu architektów i projektantów wnętrz. Jego ślady odnaleźć można w projektach wielu mebli, przedmiotów codziennego użytku, a nawet lodówek, jak i w całościowym spojrzeniu na aranżacje wnętrz. Popartowy styl to wyraźne linie i formy oraz kontrasty niczym z plakatu. W taki urządzonym mieszkaniu dobrze będą się czuli miłośnicy komiksów, artyści, dynamiczne i silne osobowości. Stanowi on doskonałe połączenie funkcjonalnej prostoty z wyrazistym i niebanalnym designem.

Mieszkanie w popartowym stylu – kolory

Tym, co stworzy kontrastową bazę dla innych barw, z pewnością jest połączenie bieli i czerni. Ta ostatnia nie musi oczywiście występować na ścianach – wystarczy czarny stolik, regał. Jeśli złamana biel, to lepszy będzie odcień szary niż kremowy. Inne kolory powinny być czyste i intensywne, a desenie i dekoracje bez żadnych gradientowych przejść, subtelnego cieniowania i rozmytych krawędzi. W ten sposób wnętrze od razu będzie się kojarzyć z dziełami Andy’ego Warhola czy Roya Liechtensteina. Kolorem uwielbianym przez inspirujących się pop-artem architektów wnętrz jest czerwień. Wystarczy tak proste zestawienie jak czerwona sofa ze skóry na tle białej ściany i designerska lampa obok – już mamy mocny efekt, o jaki chodzi.

Sofa Mephisto ARISconcept

Jakie meble pasują do stylu pop-art?

Podstawą wyboru sprzętów, które pozwolą tak urządzić mieszkanie, jest prosta forma. Co nie znaczy: grzeczna i minimalistyczna, ale rzecz w tym, aby linie, jakie mają np. kanapy i fotele, były wyraźnie zdefiniowane, geometryczne. Sama forma mebli powinna być nawiązaniem do graficznych sztuk, nie trzeba też bać się zdecydowanych, wybijających się z tła kolorów. A co konkretnie polecamy. Oprócz czarnych i czerwonych mebli skórzanych świetne mogą być również fotele o designerskiej formie i bazujące na prostych liniach. W popartowy styl wpiszą się zarówno stylowe meble wypoczynkowe w formie unowocześnionych nieco uszaków w wyrazistej barwie (jak np. kanapy i fotele Fresco) albo też przywołujące na myśl retrofuturyzm, jak np. seria mebli Energy. Oprócz mebli służących do siedzenia potrzebne będą oczywiście i inne. Idealne będą tutaj wiszące półki, ażurowe regały pomalowane na wyraźne kolory, z ostrymi krawędziami. Okrągły stolik kawowy będzie znakomitym dopełnieniem salonów.

Fotel Onyx ARISconcept

Zobacz Fotel Onyx

Fotel Jazz ARISconcept

Zobacz fotel Jazz

Sofa tapicerowana Onyx ARISconcept

Zobacz sofa Onyx

Dodatki i dekoracje

Sposobem na wyraźnie zdefiniowanie stylu, nadanie mu ostatecznego szlifu jest powieszenie na ścianach obrazów i plakatów w stylu pop-art. Wykorzystać tutaj można również malowane tuszem grafiki, kolekcjonerskie karty komiksów i ich reprodukcje, retro plakaty filmowe i reklamowe. Aby wnętrze było bardziej domowe, a jednocześnie nadal spójne, warto wykorzystać designerski wazon, misę na owoce czy donice. Sofy i fotele wykonane ze skóry niezbyt dobrze przyjmują towarzystwo dodatków, jednakże na kanapie z tkaninowym obiciem można położyć kilka poduszek przyozdobionych graficznymi wzorami lub motywami popkulturowymi. W takim mieszkaniu dodatkową ozdobą, a nie zbędnym zagraceniem będą wszelkiego rodzaju nietypowe kolekcje, figurki czy retro konsole do gier. Wystarczy oczywiście odpowiednio je wyeksponować, zamiast upychać w szafie. Aranżacja mieszkania w stylu pop-art to więc propozycja zarówno dla miłośników oryginalnej sztuki, jak i dla tych, którzy nie zgadzają się na dorosłość poważną i pozbawioną kolorów.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: