Zrodzony w latach 50. XX wieku prąd artystyczny do dzisiaj inspiruje wielu architektów i projektantów wnętrz. Jego ślady odnaleźć można w projektach wielu mebli, przedmiotów codziennego użytku, a nawet lodówek, jak i w całościowym spojrzeniu na aranżacje wnętrz. Popartowy styl to wyraźne linie i formy oraz kontrasty niczym z plakatu. W taki urządzonym mieszkaniu dobrze będą się czuli miłośnicy komiksów, artyści, dynamiczne i silne osobowości. Stanowi on doskonałe połączenie funkcjonalnej prostoty z wyrazistym i niebanalnym designem.
Tym, co stworzy kontrastową bazę dla innych barw, z pewnością jest połączenie bieli i czerni. Ta ostatnia nie musi oczywiście występować na ścianach – wystarczy czarny stolik, regał. Jeśli złamana biel, to lepszy będzie odcień szary niż kremowy. Inne kolory powinny być czyste i intensywne, a desenie i dekoracje bez żadnych gradientowych przejść, subtelnego cieniowania i rozmytych krawędzi. W ten sposób wnętrze od razu będzie się kojarzyć z dziełami Andy’ego Warhola czy Roya Liechtensteina. Kolorem uwielbianym przez inspirujących się pop-artem architektów wnętrz jest czerwień. Wystarczy tak proste zestawienie jak czerwona sofa ze skóry na tle białej ściany i designerska lampa obok – już mamy mocny efekt, o jaki chodzi.
Podstawą wyboru sprzętów, które pozwolą tak urządzić mieszkanie, jest prosta forma. Co nie znaczy: grzeczna i minimalistyczna, ale rzecz w tym, aby linie, jakie mają np. kanapy i fotele, były wyraźnie zdefiniowane, geometryczne. Sama forma mebli powinna być nawiązaniem do graficznych sztuk, nie trzeba też bać się zdecydowanych, wybijających się z tła kolorów. A co konkretnie polecamy. Oprócz czarnych i czerwonych mebli skórzanych świetne mogą być również fotele o designerskiej formie i bazujące na prostych liniach. W popartowy styl wpiszą się zarówno stylowe meble wypoczynkowe w formie unowocześnionych nieco uszaków w wyrazistej barwie (jak np. kanapy i fotele Fresco) albo też przywołujące na myśl retrofuturyzm, jak np. seria mebli Energy. Oprócz mebli służących do siedzenia potrzebne będą oczywiście i inne. Idealne będą tutaj wiszące półki, ażurowe regały pomalowane na wyraźne kolory, z ostrymi krawędziami. Okrągły stolik kawowy będzie znakomitym dopełnieniem salonów.
Zobacz Fotel Onyx
Zobacz fotel Jazz
Zobacz sofa Onyx
Sposobem na wyraźnie zdefiniowanie stylu, nadanie mu ostatecznego szlifu jest powieszenie na ścianach obrazów i plakatów w stylu pop-art. Wykorzystać tutaj można również malowane tuszem grafiki, kolekcjonerskie karty komiksów i ich reprodukcje, retro plakaty filmowe i reklamowe. Aby wnętrze było bardziej domowe, a jednocześnie nadal spójne, warto wykorzystać designerski wazon, misę na owoce czy donice. Sofy i fotele wykonane ze skóry niezbyt dobrze przyjmują towarzystwo dodatków, jednakże na kanapie z tkaninowym obiciem można położyć kilka poduszek przyozdobionych graficznymi wzorami lub motywami popkulturowymi. W takim mieszkaniu dodatkową ozdobą, a nie zbędnym zagraceniem będą wszelkiego rodzaju nietypowe kolekcje, figurki czy retro konsole do gier. Wystarczy oczywiście odpowiednio je wyeksponować, zamiast upychać w szafie. Aranżacja mieszkania w stylu pop-art to więc propozycja zarówno dla miłośników oryginalnej sztuki, jak i dla tych, którzy nie zgadzają się na dorosłość poważną i pozbawioną kolorów.
Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!
Czytaj więcej porad wnętrzarskich: