Sofa z funkcją spania – konieczność czy zbędny dodatek?

Sofa z funkcją spania – konieczność czy zbędny dodatek

Czy sofa z funkcją spania tp konieczność czy zbędny dodatek?

Rozkładana sofa do mebel, który w małych mieszkaniach bywa koniecznością. Czy także i wtedy, kiedy nie jest niezbędna, by zastąpić codzienne łóżko, warto się na nią zdecydować?

Kiedy rozkładana sofa jest niezbędna?

W naszych współczesnych mieszkaniach – a podobnie rzecz wyglądała dawniej – konieczność jej zastosowania nie jest wcale rzadkością. Zwłaszcza w dużych i średnich miastach ceną za dostępność nowych mieszkań albo lokalizację w modnym miejscu bywa niewielki metraż. Wielofunkcyjne meble takie jak rozkładana sofa pozwalają wygodnie urządzić kawalerkę. Dzięki temu w nocy możemy cieszyć się dużym łóżkiem, a za dnia – eleganckim mieszkaniem, które jest zupełnie „dorosłe” i gotowe na przyjmowanie gości, a nie przypomina już ani trochę studenckiego pokoju. Także w małych mieszkaniach zajmowanych przez rodziny rozkładana kanapa stanowi często konieczność, a pokój dzienny musi zmieniać się w sypialnię.

pobrane (13)

Czy warto mieć dodatkowo rozkładaną sofę?

Nawet jeżeli mamy osobną sypialnię, w wielu przypadkach sofa rozkładana to przydatna inwestycja, dająca wiele możliwości w nieoczekiwanych momentach. Taki mebel może przydać się w razie, kiedy trzeba kogoś przenocować. Może się zdarzyć, że ktoś ze znajomych postanowi zostać po imprezie, zamiast wracać w środku nocy. I nie jest to koniecznie domena młodych, bo zawsze zaskoczyć może np. załamanie pogody uniemożliwiające bezpieczny powrót do domu czy przegapienie ostatniego autobusu. Warto też mieć dodatkowe miejsce do spania, jeżeli odwiedzać nas może rodzina z daleka. Nie mówiąc już o tym, że kiedy planuje się lub rozważa powiększenie rodziny, to posiadanie takiego mebla jest już w ogóle wskazane. O ile łóżeczko niemowlaka można umieścić w sypialni, by mieć go na oku, to z czasem dziecko zacznie potrzebować spokoju, a rodzice – odrobiny więcej prywatności. Tymczasem znalezienie większego lokum, które będzie spełniało nasze potrzeby, może trochę potrwać, a i możliwości finansowe nie zawsze bywają przewidywalne.

Czy potrzebujesz rozkładanej sofy?

Nie zawsze będzie ona konieczna. Chociaż wiele modeli ma takie możliwości, są również designerskie sofy na nóżkach, nie mające pojemnika i mechanizmu rozkładania. Jeśli mamy dodatkowe pomieszczenie do spania, a w kawalerce czy lofcie – możliwość wydzielenia go – to taka kanapa, tylko do siedzenia, w zupełności wystarczy do naszych potrzeb. Alternatywą dla gości może być dmuchany materac. Jeżeli więc mieszkasz na dość dużej przestrzeni i zakochasz się w sofie bez możliwości rozłożenia – nic nie musi Cię powstrzymywać przed jej zakupem. Z możliwości rozkładania nie będziemy też raczej korzystać w domowym gabinecie, gdzie nie ma nawet miejsca na rozłożenie mebla, a jeśli chcemy mieć miejsce na drzemkę – sofa powinna być po prostu dostatecznie szeroka i wygodna.

Dodatkowe możliwości

Sofa czy narożnik z funkcją spania nie muszą być wykorzystywane na co dzień. Jeżeli zdecydujemy się na taki zakup – a może to być po prostu mebel, którego wygląd nam się spodoba – zaletą będzie skrzynia na pościel. Wykorzystać ją można również do przechowywania dekoracyjnych poduszek, które co jakiś czas zmieniamy, by odświeżyć wnętrze, czy koców, których nie potrzebujemy przez cały rok.

pobrane (14)

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele.

Czytaj więcej: