Minimalizm w salonie? Jak połączyć go z nowoczesnością

Minimalizm w salonie

Czy minimalizm łączy się z nowoczesnością?

Minimalistyczny styl życia nieustannie zdobywa zwolenników. Coraz chętniej pozbywamy się zbędnych przedmiotów z naszego życia, aby łatwiej się wyciszyć i lepiej skupić na tym, co najważniejsze. Minimalizm musiał więc zagościć również we wnętrzach mieszkań, gdzie coraz częściej widuje się minimalistyczne, nowoczesne meble do salonu.

Minimalizm to styl życia

Minimalizm to nie tylko styl aranżacji wnętrz, to także filozofia, sposób myślenia, wymagający przemiany wewnętrznej. Głównym założeniem minimalizmu jest pozbycie się nadmiaru przedmiotów, które piętrzą się wokół, rozpraszając naszą uwagę. Chodzi o to, aby przestrzeni wokół nie zakłócały rzeczy niepotrzebne i nieużywane. Z tego względu nie będzie to styl dla każdego, ponieważ jeśli lubisz mieć półki zastawione pamiątkami z podróży lub poszukujesz wymyślnie zdobionych mebli, zapewne nie przypadnie Ci do gustu surowość minimalistycznych wnętrz.

Maksymalny efekt przy użyciu minimalistycznych środków

Salon minimalistyczny, choć nieco surowy i ubogi w nadmiar ozdób, wcale nie jest nieprzytulny. Wprowadzając ten styl do wnętrza, zyskujemy przestrzeń, porządek, światło, poczucie spokoju i wytchnienia od codziennego biegu. Urządzając minimalistyczny salon, powinniśmy skupić się na naturalnych materiałach (drewno, kamień, naturalna skóra, tkaniny z naturalnych włókien) oraz postawić na proste, geometryczne, nowoczesne meble do salonu. Unikaj bogato zdobionych mebli, różnobarwnych tkanin, falbanek, koronek i bibelotów na półkach. Minimalizm to prostota, ale też harmonia, ład i elegancja.

Ozdoby w salonie minimalistycznym

Filozofia minimalizmu zakłada pozbycie się zbędnych przedmiotów, dlatego należy raczej pożegnać się z figurkami, pamiątkami i innymi bibelotami zajmującymi półki. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozbawić nasz pokój dzienny jakichkolwiek dekoracji. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, pewne ozdoby są jak najbardziej dozwolone. Należy tylko wybierać je z rozwagą. Na ścianach mile widziane są obrazy, jeśli tylko przedstawiają nowoczesną grafikę. Na sofach i fotelach nie może zabraknąć poduszek, ale ważne, by były jednokolorowe. Jak najbardziej dozwolona jest też duża misa z owocami czy wazon na kwiaty, ale zwróć uwagę na prostotę w formie, jak i minimalistyczne meble.

Sofa Doblo ARISconcept

Oszczędność również w kolorach

Nie bez znaczenia są też kolory, które królują w minimalistycznych wnętrzach. Na meblach, tekstyliach oraz ścianach powinny dominować jasne, stonowane barwy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie bieli z szarością, ale do wnętrza można też wprowadzić beż czy jasny brąz. Takie kolory optycznie powiększają pomieszczenie oraz podkreślają wrażenie czystości, ładu i spokoju. Jeśli brakuje nam żywszego koloru, ale nie chcielibyśmy rezygnować z minimalistycznego charakteru wnętrza, możemy przełamać stonowane barwy akcentem w jaskrawym kolorze (np. czerwoną poduszką na sofie).

Nowoczesne meble do salonu minimalistycznego

Meble stanowią czasem jedyne wyposażenie salonu i muszą być jednocześnie jego ozdobą. Należy wybierać więc nowoczesne meble do salonu, zwracając uwagę przede wszystkim na ich jakość, a nie na ilość. Minimalizm zakłada prostotę formy, jednolitość koloru i brak zbędnych ozdobników. Cenione są geometryczne formy, bez wklęsłości i wypukłości, o gładkiej powierzchni. Meble wypoczynkowe również powinny być maksymalnie proste w formie, co nie oznacza, że nudne. Biała, prosta sofa Doblo została wyposażona w kontrastową lamówkę, co ożywia mebel i tworzy wrażenie przestrzennego rysunku. Bardzo praktycznym rozwiązaniem do minimalistycznych salonów są też zestawy modułowe, które pozwalają w łatwy sposób zmieniać ustawienie. Minimalizm, choć w pierwszej chwili może się wydawać surowy, to sposób na harmonię i elegancję w nowoczesnym wydaniu.

Narożnik modułowy Tribeca ARISconcept

Zobacz narożnik modułowy Tribeca

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: