Kolor roku – fiolet we wnętrzach

Kolor roku – fiolet we wnętrzach

Kolorem roku 2018 według Pantone został odcień fioletu nazwany „ultra violet”: głęboki, nieco zgaszony, szlachetny, przypominający kosmiczną mgławicę, ale też trochę burzowe niebo. Fiolet to doskonały kolor do wnętrz, warto więc poznać jego symbolikę oraz kilka sposobów na jego zaaranżowanie.

Fiolet we wnętrzach – szyk i przepych

Od starożytności odcienie fioletowe i czerwone należały do wyznaczników bogactwa, a często były wręcz zastrzeżone dla królów i kapłanów. Wzięło się tak stąd, iż farbowanie materiałów na te właśnie barwy w czasach, gdy korzystano wyłącznie z naturalnych barwników, było szczególnie trudne, a więc i kosztowne. Dlatego też do dzisiaj odcienie fioletu kojarzone są z luksusem. Do mieszkań i domów wybiera się je stosunkowo rzadko. A szkoda, gdyż mogą dodać wyrafinowania i przepychu. Znakomitym przykładem takiego właśnie stylu są sofy i fotele Ego. Oryginalny kształt łączy w sobie klasykę z pewnego rodzaju futuryzmem, a szlachetny aksamitny materiał i pikowania czynią z tej serii idealne meble w stylu glamour. Takie meble wypoczynkowe doskonale będą wyglądać w otoczeniu eleganckich wykończeń, marmurowych faktur oraz złotych i mosiężnych elementów z metalu, jak karnisze, podstawy lamp, klamki i gałki. Łatwo je sobie wyobrazić w towarzystwie pięknych rzeźb, kryształowego żyrandola oraz kwitnących orchidei.

sofa-Ego-aris-mebel

Artystyczne wnętrze z klasą, czyli fiolet uduchowiony

Kolor fioletowy kojarzony jest również z duchowością. W symbolice strojów, dodatków, kamieni oraz pomieszczeń oznacza on więź ze swoim wnętrzem, intuicję oraz to, co nieuchwytne i niematerialne. Dlatego jest tak chętnie wybierany przez wrażliwe dusze oraz artystów. Dla kogoś, kto chce podkreślić tę właśnie stronę swojej natury, idealne będą stylowe meble wypoczynkowe z ornamentami o fioletowej barwie, takie jak system modułowy Momento. Niepowtarzalna tkanina znakomicie zbuduje tajemniczy, wyrafinowany, artystyczny i wręcz zmysłowy nastrój. Za to prosta i wysmakowana forma narożnika i foteli doda wnętrzu elegancji.

Momento-system-modułowy-aris-mebel

Klasycznie i przytulnie, czyli miękkość pluszu

Intrygująca, a jednocześnie zaspokajająca gusta miłośników klasyki, jest obszerna sofa Ampio. Reprezentuje subtelność i nieoczywistość. Aksamitny materiał utrzymany jest w trudnym do określenia kolorze, który można opisać jako ciemną szarość z fioletowym odcieniem – albo fiolet przełamany skłaniającą się ku czerni szarością. Połączenie prostego, ponadczasowego kształtu z aksamitnym materiałem sprawia, że ta klasyczna sofa nie jest nudna i wpisze się znakomicie w nawet najbardziej eleganckie wnętrze. Z drugiej strony jej duży rozmiar i szerokie siedzisko będą doskonałe w domach osób o rodzinnym i towarzyskim usposobieniu. Fiolet w wydaniu, jakim jest duża stylowa sofa, wygląda jednocześnie dystyngowanie i przytulnie.

Nowoczesna prostota – designerskie fotele

Znakomicie w kolor roku 2018 wpisuje się także nasz fotel Flexi, dostępny w odcieniu fioletu. Ten nowoczesny mebel ma ogromną zaletę: pasuje do każdego, nawet niewielkiego wnętrza. Śmiało można go też łączyć z najróżniejszymi elementami nowoczesnymi lub w stylu retro. Designerskie fotele i sofy o takim odcieniu fioletu mogą jednak same w sobie sprawiać wrażenie zbyt chłodnych. Nie zawsze taka kolorystyka jest niepożądana. Warto jednak pamiętać, że oprócz słonecznych kolorów – do ocieplenia klimatu wnętrza posłużyć mogą również żywe rośliny, nastrojowe światło oraz dzieła sztuki na ścianach.