Bezpieczne meble tapicerowane – zaufaj nam i sprawdź, jak uniknąć zagrożenia

Bezpieczne meble tapicerowane

Czy meble w naszych domach mogą być niebezpieczne?

Niedawno świat obiegła informacja o partii pianki, która została zanieczyszczona szkodliwą substancją. W odpowiedzi na liczne zapytania klientów możemy uspokoić: meble tapicerowane od Aris Concept są całkowicie bezpieczne. O co całe to zamieszanie i – szerzej – jak wybierać dobrze?

Źródło niepokoju – skażone pianki meblowe

Chodzi o wykorzystywaną do produkcji pianek na materace, siedziska oraz wypełnienia substancję znaną jako TDI. Koncern chemiczny BASF poinformował o konieczności wycofania partii materiału, która trafiła do producentów materacy i tapicerek. W jednej z fabryk TDI zostało zanieczyszczone 1,4-dichlorobenzenem (DBC) – środkiem dezynfekującym i owadobójczym, który w kontakcie z człowiekiem jest substancją rakotwórczą.

Bezpieczeństwo naszych mebli tapicerowanych

Jako że najmniejszy nawet kontakt z dichlorobenzenem w tworzywie TDI od BASF może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, każdy producent powinien wymienić skażony towar, a przede wszystkim mieć pewność, z czego korzysta. Większość groźnej substancji trafiła na rynki zachodnie, jednak część mogła także mieć odbiorców w Polsce. Dlatego zasięgnęliśmy informacji u naszego bezpośredniego dostawcy pianek. Zaświadczenie, że surowce użyte w produkcji pianek do mebli Aris Concept nie pochodzą ze skażonej partii, można znaleźć tutaj. Jednocześnie zapewniamy, że na każdym etapie dbamy o wygodę naszych klientów, więc w wypadku niepokojących sygnałów w przyszłości, również będziemy niezwłocznie podejmować działania, by wątpliwości wyjaśniać.

Bezpieczne meble, czyli jakie?

Bezpieczne meble z pianki nie mogą być zanieczyszczone wspomnianą groźną substancją, ale i żadnymi innymi szkodliwymi środkami. W przypadku takich sprzętów jak sofy i fotele zwykle spędzamy na nich dużo czasu, często obicia mają kontakt bezpośrednio ze skórą. Korzysta z nich cała rodzina, a mieszkania nie zawsze mogą być prawidłowo wietrzone (np. zimą w centrum miast z zanieczyszczonym powietrzem). Ważne jest więc reagowanie nie tylko na głośne zagrożenia takie jak BASF i zanieczyszczenie pianek. Szczególnie osoby z alergiami, wrażliwą skórą oraz rodzice małych dzieci powinni zwracać szczególną uwagę, gdy wybierają meble tapicerowane. Także i mniej groźne substancje mogą zaszkodzić – np. barwniki i detergenty. Alergicy powinni wybierać meble, które nie gromadzą kurzu i są łatwe do utrzymania w czystości, bez konieczności agresywnych środków piorących – dobre będą np. skórzane, których powierzchnię wystarczy przetrzeć zwilżoną ściereczką, oraz nowoczesne, odporne na brud tkaniny.

Jak uniknąć skażonych pianek?

Wróćmy do tematu, który obecnie spędza sen z powiek wielu klientom: w jaki sposób uniknąć nabycia skażonej pianki w materacu czy meblach? Po pierwsze, dopóki odbiór skażonego surowca trwa, uwagę powinny zwrócić podejrzanie niskie ceny, które dotyczą wyprodukowanych w ostatnim kwartale wyrobów – do wycieku dichlorobenzenu miał miejsce w ostatnich dniach sierpnia. Innym zagrożeniem są materace i tapicerowane meble z niepewnego źródła. Przecież nawet jeśli nie mają w sobie skażonego TDI, to mogą być szkodliwe pod innym względem lub zwyczajnie źle wyprofilowane, zbyt miękkie czy twarde albo po prostu kiepskiej jakości. A warto inwestować w dobre materiały i odpowiednie normy, gdyż łóżko czy sofa będzie z nami przez długie lata.

Nie należy więc kupować piankowych wyrobów na bazarach, z prywatnych ogłoszeń ani od osób i firm, które same nabyły je okazyjne, a na co dzień sprzedają inne produkty. W razie wątpliwości – poprośmy sprzedawcę o stosowny certyfikat, pisemne zaświadczenie lub dane procenta lub dostawcy. Nie dajmy się skusić, sprawdzajmy.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: