Nowoczesne męskie wnętrza. Jak umeblować?

Jak umeblować nowoczesne męskie wnętrza

Jak zaaranżować męskie wnętrze?

W dobie walki o pełną równość płci, zdarza nam się zapominać o tym, że pomiędzy kobietami i mężczyznami istnieją dużo większe różnice, niż tylko biologiczna budowa ciała. Gusta, zamiłowania, światopogląd i różnice w postrzeganiu są pomiędzy płciami wyraźne i przekładają się one również na otoczenie – to właśnie sprawia, że wnętrze urządzane dla kobiety i dla mężczyzny będą się różnić. Co ciekawe, większość aranżacji w polskich domach, to wnętrza „damskie”, gdyż to zwykle panie zajmują się projektowaniem przestrzeni – mieszkań o typowo męskim charakterze jest stosunkowo niewiele, ale zwykle są to bardzo wyraziste i wyjątkowo eleganckie aranżacje.

Czym charakteryzuje się męskie wnętrze?

Aranżacja zbudowana w oparciu o męskie gusta i spojrzenie na świat wcale nie musi być bardziej surowa – jest za to z pewnością znacznie bardziej klarowna i stonowana. Panowie cenią sobie proste, ale szykowne rozwiązania, a przy doborze wyposażenia kierują się zwykle komfortem i funkcjonalnością. Bardzo duże znaczenie ma tutaj dobór barw i materiałów. Męskie wnętrza zwykle zdominowane są przez wytrzymałe, klasyczne surowce – drewno, skórę, stal, aluminium i szkło. Męska aranżacja wnętrza to także w pewnym stopniu hołd oddany terytorialnej indywidualności każdego samca – zamiłowania i hobby właściciela znacząco wpływa na całe wnętrze. Jeżeli mężczyzna urządzający dom jest miłośnikiem sportu, to z pewnością będzie to miało silne odzwierciedlenie w designie oraz aranżacji pomieszczenia – znajdziemy tu z pewnością elementy nawiązujące do ulubionych dyscyplin oraz sprzęt treningowy. Pan kochający technologię wprowadzi do pomieszczeń nowoczesne akcenty, wyeksponuje sprzęt RTV i komputer, itp. Męskie wnętrza mają podkreślić indywidualną stronę osobowości i są jej fizycznym odbiciem – nieprawdą jest zatem, że panowie nie przywiązują wagi do swojej przestrzeni i traktują ją jedynie funkcjonalnie.

Jak urządzić męskie wnętrze?

Aby znaleźć receptę na umeblowanie męskiego wnętrza, trzeba postawić na rozwiązania praktyczne, eleganckie, nieszablonowe i stonowane. Nadmierna krzykliwość jest raczej domeną nastolatków – dojrzali panowie urządzający mieszkanie cenią sobie spójne, spokojne i sprzyjające relaksowi aranżacje. Komfort i ekskluzywny charakter wyposażenia są tutaj kluczowe – wygodna kanapa ze skóry, miękkie fotele z regulacją oparcia, stylowy stolik pod nowoczesny sprzęt RTV – to elementy, które mają szczególne znaczenie. Dobór kolorów nie zaskakuje – barwami, które najczęściej spotykamy w męskich wnętrzach są szykowne czernie, spokojne szarości oraz wszelkie odcienie brązu. Biel – jako bardzo uniwersalna – jest również ceniona, ale raczej w roli kontrastowego dodatku. Regały, komody i szafki powinny być raczej dyskretne i proste. Ich rola jest zazwyczaj czysto praktyczna, bo pod względem estetycznym wszelkie powierzchnie i tak służyć będą jedynie do eksponowania konkretnych przedmiotów i dekoracji – przykładowo, jeżeli w męskim domu znajdzie się elegancki, drewniany stolik to z pewnością natychmiast zostanie wykorzystany jako miejsce do ustawienia kolekcji wykwintnych alkoholi lub zdjęć z dalekiej podróży. To właśnie wyróżnia męski styl – wyposażenie stanowi tu zawsze bardzo luksusowy i niezwykle elegancki fundament, na którym dodatki budować będą indywidualny charakter wnętrza.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: