Styl boho w salonie – o czym warto pamiętać?

Styl boho w salonie

Dowiedz się jak zaaranżować salon w stylu boho?

Jest lekko hippisowski, egzotyczny i bogaty w patchwork. Styl boho, będący wprost idealnym dla nieskrępowanych, artystycznych dusz, triumfalnie powraca na salony. Czy już wiesz, jak wykorzystując meble do salonu nowoczesne i stylowe, a także designerskie dodatki, stworzyć klimat boho we własnym salonie?

Styl boho – skąd się wywodzi?

Styl boho czerpie bardzo wiele ze stylu etno, czasem te słowa traktowane są wręcz jako synonimy. Jego początków doszukiwać się można w kulturze ludowej afrykańskich Masajów, a także kultur pozostałej części Afryki oraz Australii i Ameryki Południowej. Jest to więc styl kolorowy, różnorodny, zawierający w sobie wiele elementów ludowych i etnicznych. Jego współczesna nazwa, boho, pochodzi od francuskiego słowa la boheme oznaczającego cyganerię. To właśnie we Francji zaczęła się popularność tego stylu, kiedy to po rewolucji francuskiej artyści, którzy stracili majątek, byli zmuszeni przyjąć minimalistyczny, wręcz nomadyczny styl życia. Urządzali swoje mieszkania przy wykorzystaniu dostępnych materiałów, nie zważając na modę, ale ufając własnej intuicji. Dziś styl boho wielu osobom kojarzy się właśnie z artystyczną wolnością, życiem na własnych zasadach i wsłuchiwaniem się we własną duszę.

Żywe barwy i naturalne materiały – kwintesencja boho

Boho to styl, który mógłby wprowadzić w lekkie zagubienie miłośników surowego minimalizmu i skandynawskiej prostoty. Tutaj liczy się przede wszystkim fantazja, swoboda, artystyczna wizja i czerpanie z ludowych inspiracji. Bazę powinny stanowić barwy ziemi, przywodzące na myśl spalony słońcem afrykański krajobraz, ale dobierając tekstylia, możemy zaszaleć z fakturą i barwą. Wyraziste kolory, patchwork i motywy etniczne to kwintesencja stylu boho. Nie musimy też chować po szafkach pamiątek z podróży, ale przeciwnie, poustawianie na półkach bibelotów podkreśla styl salonu w stylu boho. Unikać natomiast powinniśmy sztucznych materiałów. W salonie boho świetnie sprawdzą się ręcznie tkane lub farbowane dywany, lokalne gatunki drewna, czy wiklinowe pojemniki. Meble do salonu nowoczesne, ale nawiązujące wzornictwem do etnicznego stylu, będą wspaniale komponować się z wnętrzami boho.

Meble do salonu – nowoczesne, ale z “duszą”

Styl boho bardzo lubi przedmioty wykonane ręcznie lub wyszukane na targu staroci. Czasem jednak nawet najnowocześniejszy mebel, odpowiednio zaprojektowany, zyskuje w sobie to “coś”, które czyni go stworzonym do wnętrz boho i etno. Idealnym przykładem jest sofa Lapaz, której tkaninę tapicerską zdobią inkasko-indiańskie wzory rodem z Boliwii. Jedno spojrzenie na taką sofę od razu budzi pozytywne skojarzenia z dalekimi podróżami, a relaks na tym meblu pozwala przenieść się myślami do boliwijskiego miasta La Paz. Jeśli więc marzysz o radosnym, kolorowym, pełnym motywów etnicznych wnętrzu, wybieraj meble w podobnym stylu. Zakup nowych mebli może być też świetnym sposobem na zmianę aranżacji salonu, kiedy urządziliśmy go początkowo nieco inaczej, a nie chcemy w danej chwili decydować się na remont.

Sofa La Paz ARISconcept

Zobacz Sofę La Paz

Nie bójmy się odważnych zestawień

Etno i boho to style, w których możemy pozwolić sobie na więcej. Dozwolone są tu eksperymenty kolorystyczne, a nawet łączenie różnych tkanin. Podłogi salonu w stylu boho mogą zdobić dywany tkane ręcznie z wielobarwnej włóczki, a ściany przykrywać kolorowe, wzorzyste gobeliny. Do wnętrz boho śmiało można wprowadzić także patchwork, na przykład w postaci pozszywanej z różnych kawałków tkanin poszewki na poduszkę. Styl boho jest więc idealny dla artystycznych dusz, lubiących niezależność i pragnących puścić wodze fantazji. Ten trochę hippisowski styl pozwala na uruchomienie wyobraźni i urządzenie każdego wnętrza prawdziwie “po swojemu”. Urządzając salon w stylu boho, zajrzyj więc w głąb siebie i zastanów się, jakie meble i dodatki naprawdę Cię wyrażają, a na pewno stworzysz piękną i unikatową kompozycję.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: