Jak urządzić iście królewski salon?

Jak urządzić królewski salon

Sprawdź jak zaaranżować salon po królewsku

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Jego aranżacja musi być nie tylko funkcjonalna, ale powinna zostać dostosowana do potrzeb domowników, a przede wszystkim do ich upodobań. Gusta mamy różne, ale kto z nas choć raz nie marzył o salonie w iście królewskim stylu? Czasy się zmieniają, jednak moda, podobnie jak historia, kołem się toczy. Od kilku lat wnętrza w stylu gustawiańskim cieszą się dużym zainteresowaniem. Są bardzo eleganckie a przy tym skromne i przytulne, chociaż charakteryzują się dużą ilością królewskich akcentów. Nie stosuje się tutaj jednak żadnych złoconych zdobień. Styl gustawiański przez wielu jest uznawany za bardziej wytworną wersję stylu skandynawskiego, który wdarł się na salony (dosłownie) kilka sezonów temu. Znakami rozpoznawczymi są deski na podłodze, meble stylizowane na antyki i wszechobecna biel. Skąd wziął się ten styl?

Królewski styl z królewskiej Szwecji

Styl gustawiański zapoczątkował szwedzki król Gustaw III. Bogato zdobione meble charakterystyczne dla Francji w XVIII wieku zastąpiono ich skromniejszymi odpowiednikami. Szwecja z tamtego okresu nie była bogatym państwem, dlatego meble robiono z najtańszych i najłatwiej dostępnych materiałów. Później malowano je na biało lub jasne odcienie szarości. W tym czasie zrodziły się również takie „wynalazki” jak rozkładane stoły z ukrytymi pod blatem szufladami. Dzisiejsze wersja stylu gustawiańskiego różni się od tego sprzed trzystu lat tylko wykorzystaniem materiałów o dużo lepszej jakości a meble specjalnie stylizuje się na stare, zeskrobując z nich farbę. Z łatwością można je upodobnić do mebli pochodzących z XVIII-wiecznej Szwecji.

Drewno, drewno i jeszcze raz biel

Styl gustawiański kojarzy się przede wszystkim z drewnem. Drewniane są podłogi i meble. Obicia mebli najczęściej są wykonywane z grubego płótna a jedyne dozwolone wzory to paski oraz kratka. W salonie urządzonym w królewskim stylu nie może również zabraknąć krzesła z owalnym oparciem, dużego zegara stojącego na podłodze. Charakterystyczne kolory to przede wszystkim biel i ciepłe beże, które widoczne są między innymi w dodatkach. Czasami pojawiają się również pastelowe odcienie żółci oraz szarość, wpadająca w delikatne odcienie niebieskiego.

Królewskie dodatki to podstawa!

W pomieszczeniu urządzonym w królewskim stylu nie może zabraknąć dodatków. W salonie warto zawiesić przy oknach długie, sięgające podłogi zasłony wykonane z lnu. Nie powinno również zabraknąć stylizowanych na tamtą epokę świeczników oraz lamp. Dla stylu gustawiańskiego charakterystyczne są figurki, dzbanki oraz elegancka, porcelanowa zastawa przechowywana w przeszklonych sekretarzykach. Nie powinniśmy również zapomnieć o zielonych akcentach – sukulenty na parapetach będą świetnymi dodatkami i ożywią wnętrze. Nie można pominąć poduszek – do pomieszczenia w stylu gustawiańskim będą idealne te z kwiatowym deseniem lub w kratkę albo paski. Warto postawić na stylizowane wazony oraz lustra w szerokich, drewnianych ramach. Ozdobami samymi w sobie są również zdobienia takie jak gzymsy czy girlandy.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: