Jak dbać o meble tapicerowane?

Jak dbać o meble tapicerowane

Jak prawidłowo czyścić meble tapicerowane, by zachowały swój piękny wygląd na dłużej?

Meble wypoczynkowe mają swój wyjątkowy urok. Dzięki obiciom nawet klasyczne, minimalistyczne w formie sofa lub krzesło zyskują zupełnie nowe oblicze i sprawiają, że wnętrze wygląda stylowo i modnie. Jednak dbanie o ten rodzaj mebli często może sprawiać wiele problemów: jak prawidłowo je wyczyścić, by zachowały swój piękny wygląd na dłużej? O czym należy pamiętać podczas czyszczenia mebli tapicerowanych? Spokojnie, pomożemy rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości!

Meble obite tkaniną nie od dziś cieszą się sporą popularnością. Nie dość, że wyróżniają się oryginalnymi kształtami, to często występują w bardzo ciekawych kolorach – meble tapicerowane są ozdobą każdego wnętrza i sprawiają, że wygląda ono niezwykle stylowo. Jednak by zachować na dłużej ich dobry stan, trzeba poddawać je odpowiedniej konserwacji. Oto kilka wskazówek, jak dbać o meble tapicerowane, by ich barwy i materiały wyglądały jak nowe.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Od czego zacząć czyszczenie mebli tapicerowanych? Najważniejszym krokiem jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji do tkaniny, z której wykonane zostało obicie – każdy rodzaj wymaga doboru nieco innych materiałów czyszczących. Przed zakupem preparatu do pielęgnacji dokładnie sprawdźcie, czy nadaje się on do tej konkretnej tkaniny obiciowej. Zanim rozpoczniecie proces czyszczenia, wykonajcie próbę danej metody na ukrytym kawałku materiału mebla: dzięki temu upewnicie się, że na pewno jest ona bezpieczna dla obicia kanapy, sofy lub innego tapicerowanego przedmiot w Waszym domu. Szczególnie ważne jest to w przypadku mebli, które obite są jasnymi tkaninami lub które nie posiadają wytłoczonych wzorów: jeśli niedokładnie usunie się z nich plamy, po dłuższym czasie użytkowania będzie je bardzo wyraźnie widać na całej ich powierzchni. Absolutnie nie namawiamy jednak do rezygnacji z jasnych obić mebli, ponieważ prezentują się one wyjątkowo i elegancko w każdym salonie! Warto wykorzystać kilka dobrych i skutecznych sposobów, dzięki którym nawet te trudne do utrzymania meble zachowają swój piękny wygląd.

Jak czyścić tapicerowane meble?

Mamy dla Was dobrą wiadomość – używanie specjalnych środków czyszczących do mebli tapicerowanych zwiększa ich odporność na występowanie zabrudzeń. W pielęgnacji mebli nie należy jednak korzystać z silnie działających substancji, takich jak np. wybielacze, rozpuszczalniki czy odplamiacze przeznaczone do ubrań. Próba usunięcia plamy za ich pomocą wywoła zupełnie przeciwny skutek: jedno zabrudzenie zamieni się w drugie, a jego usunięcie będzie bardzo ciężkie. Zdecydowanie lepiej jest korzystać z pianek czy specjalnych proszków, które nadają się stricte do czyszczenia mebli tapicerowanych – wystarczy nanieść je na tkaninę, odczekać na wchłonięcie się, a następnie usunięcie za pomocą odkurzacza, szczotki lub zwykłej ściereczki. Jeśli jednak mebel wciąż pozostaje lekko wilgotny, można wysuszyć go za pomocą letniego powietrza z suszarki do włosów. Do pielęgnacji mebli tapicerowanych nie należy jednak używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ mokre obicie znacznie dłużej schnie, a poza tym stwarza doskonałe siedlisko dla bakterii czy pleśni.

pobrane-2

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: