Jak umeblować salon w stylu skandynawskim?

Jak umeblować salon w stylu skandynawskim

Dowiedz się jak zaaranżować skandynawski salon

Skandynawia kojarzy się z dziewiczą naturą i chłodem północy. Ten nieco surowy klimat to świetna inspiracja, którą z powodzeniem można przenieść także do wnętrza domu, czy mieszkania. Mimo, że w pierwszej chwili wizja wydaje się dość ascetyczna, tak naprawdę styl skandynawski jest bardzo łatwy do zaaranżowania w przytulnej i ciepłej formie, która dodatkowo wprowadza funkcjonalne rozwiązania. Jak urządzić salon w tej konwencji?

Styl skandynawski – czym się cechuje?

Styl skandynawski jest idealny dla miłośników minimalizmu, ale też fanów niebanalnej elegancji. Dominują w nim przede wszystkim jasne kolory: beże, szarości i biel, które można gdzieniegdzie zrównoważyć ciemniejszymi odcieniami grafitu lub brązu. Znakiem rozpoznawczym są drewniane podłogi, zwykle pomalowane białą farbą, a jako dodatki występują naturalne i proste surowce (metal, szkło, skóra) oraz tkaniny (wełna, len, bawełna). Cały styl bazuje na zachowaniu świeżości i przestronności. Na okna zakłada się raczej rolety niż zasłony, ponieważ dzięki nim do pomieszczenia dostaje się znacznie więcej światła. Surowy wygląd przełamują dodatki – miękkie narzuty, poduszki, dywaniki, pledy oraz ramki na zdjęcia, wazony, świeczniki, lampy, czy abażury, które wprawdzie mogą przybierać designerskie, ale wciąż raczej proste formy. Często też ożywia się wnętrze mocniejszymi kolorami – żółcią, czerwienią, błękitem.

Meble do salonu w skandynawskim stylu

Bazą do stworzenia własnej kompozycji są zawsze meble. Aby pozostały w koncepcji skandynawskiego stylu powinny mieć nieskomplikowane kształty, gładkie faktury i obicia. Nie można też przesadzić z ich ilością, bo w tym przypadku mniej znaczy więcej. Wnętrze ma stwarzać wrażenie jeszcze bardziej przestronnego niż jest w rzeczywistości. Punktem wyjścia do aranżacji salonu będzie kompleks wypoczynkowy – sofa oraz fotele, bądź pufy. Najlepiej jeżeli wystąpią w chłodnych, klasycznych odcieniach – bieli, szarości, beżu. Z łatwością będzie można je połączyć z drewnianymi elementami w jasnych barwach: stolikiem, komodą, czy gablotką. Jeżeli chodzi o rozplanowanie przestrzeni, wszystko zależy od cech danego pomieszczenia, ale nie ma tu sztywnych zasad. Najważniejsze, aby salon pozostał funkcjonalny dla swoich użytkowników. Ta dowolność daje spore pole do popisu w zrealizowaniu różnych koncepcji w obrębie jednego stylu, a zachowanie dość dużej przestrzeni – możliwość zmiany i odświeżania wizerunku swojego salonu od czasu do czasu.

Jak dobrać dodatki?

To właśnie dekoracje nadadzą ostatecznego charakteru wnętrzu. Do uniwersalnych kolorów mebli, ścian i podłóg można dobierać dodatki o bardziej kontrastowych barwach. Dzięki nim pomieszczenie wciąż pozostanie lekkie, ale nieco bardziej ożywione. Styl skandynawski dobrze komponuje się mocnymi, ale nie krzykliwymi odcieniami błękitu, czerwieni, czy żółtego. Ważnym elementem jest też zieleń – najlepiej wprowadzona przez rośliny. Wazony, bądź donice mogą być wiklinowe, metalowe, ceramiczne. Puszysty dywan, miękkie koce i poduszki sprawią, że pomieszczenie stanie się dużo bardziej przytulne. Pozostałe dekoracje: obrazy, lampy, abażury, czy wazony powinny być możliwie proste i raczej harmonijnie wtapiać się w tło, aniżeli nadmiernie się wyróżniać. Dzięki odpowiednio zbilansowanemu wystrojowi cała kompozycja będzie stanowiła zwartą, przyjemną dla oka całość.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: