Czysta sofa – porady

Jak zachować sofę w nieskazitelną sofę przez dłuższy czas?

Plamy z kawy, tłuste zabrudzenia, kurz, resztki jedzenia czy sierść zwierzaków – wszystko to może znaleźć się na meblach służących do codziennego użytkowania. Żeby sofa na długo zachowała swój niezmienny wygląd trzeba ją regularnie czyścić. Jednak jak to zrobić, aby nie przyczyniać się do niszczenia obić, a same czynności nie były zbyt czasochłonne? Dużo zależy od rodzaju tapicerki, ale oprócz sprzątania warto też wdrożyć działania profilaktyczne, które dodatkowo zabezpieczą narażone na brud powierzchnie, a przy tym zapewnią schludny wygląd.

Czyszczenie sofy

Do stałych obowiązków w dbaniu o czystość domu, należy także włączyć czyszczenie sofy. Aby zachować porządek wystarczy raz w tygodniu odkurzyć ją albo wyczyścić szczotką z miękkim włosiem. Taki zabieg powinno się przeprowadzać możliwie delikatnie, by nie naruszyć włókien tkaniny. Doskonale sprawdzi się on w przypadku szenilu, weluru, sztruksu czy mikrofibry. Jeżeli natomiast chodzi o naturalną skórę, lepiej postawić na specjalne środki do czyszczenia. Choć w nią nie wnikają okruszki ani większe zabrudzenia (jak w materiałowe obicia), to podobnie jak one jest wrażliwa na mokre i tłuste plamy. Nigdy nie wolno jednak szorować skórzanych tapicerek, bo może to uszkodzić ich strukturę. W przypadku każdego obicia najbezpieczniej jest wystrzegać się agresywnych detergentów, rozpuszczalników oraz wybielaczy, które mogłyby przyczyniać się do zniszczenia powierzchni mebla.

Trudniejsze zabrudzenia na sofie

Nawet specjalne środki służące do czyszczenia tapicerki należy uprzednio przetestować na mało widocznym skrawku sofy. Rozlany na tkaninie sok, napój lub inny płyn trzeba uprzednio zebrać ręcznikiem papierowym, a następnie za pomocą wilgotnej bawełnianej ściereczki nasączonej w preparacie, punktowo uciskać, pamiętając, by unikać nadmiernego przemoczenia materiału. Później można osuszyć miejsce suchą, czystą szmatką oraz lekkim nawiewem suszarki. W przypadku tkanin z dłuższym włosiem, osuszaniu powinno towarzyszyć szczotkowanie, które zapobiegnie jego oklapnięciu. Procedura będzie wyglądała podobnie także w przypadku innych plam. Gdy rozleje się herbata lub kawa, najpierw należy osuszyć materiał, odkurzyć fusy, a dopiero później przystąpić do odplamiania. W przypadku skóry trzeba sprawdzić czy ma ona właściwości absorbujące wodę czy też jest na nią odporna. Jeżeli wchłania wilgoć, każda kropla może powodować widoczne plamy, dlatego tak istotne jest zabezpieczanie przez odpowiednią impregnację.

Pielęgnacja i konserwacja siedziska i oparć sofy

Produkty służące do konserwacji i pielęgnowania skórzanych mebli należy stosować 2–4 razy w roku. Dzięki nim obicie jest odporne na niszczące działanie tłustych plam i brudu, a dodatkowo zachowuje ładny wygląd. Tapicerki z materiału trzeba natomiast regularnie rozczesywać. W normalnych warunkach wystarczy robić to raz w tygodniu, a gdy sytuacja tego wymaga (np. z uwagi na zwierzęta domowe gubiące sierść), czynność można powtarzać częściej, co pozwoli pozbyć się zgromadzonego pomiędzy włóknami brudu i zanieczyszczeń. Wpływa to również na uniesienie włosia, dzięki czemu obicie zachowuje swoją formę.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele.

Czytaj więcej: