Jak funkcjonalnie umeblować mieszkanie typu studio?

Jak funkcjonalnie umeblować mieszkanie typu studio

Możliwości jakie daje mieszkanie typu studio

Mieszkanie typu studio składa się z jednego (nie licząc oczywiście łazienki), otwartego pomieszczenia, które pełni jednocześnie różne funkcje. Może to być zarówno kawalerka w bloku, jak i duże lokum np. na zaadaptowanym poddaszu. Właśnie to o takim przestronnym mieszkaniu pomyślimy najczęściej, gdy usłyszymy: mieszkanie typu studio. Jak je funkcjonalnie urządzić?

Dobre rozplanowanie przestrzeni w mieszkaniu typu studio

Jednopokojowe mieszkanie wymaga starannego przemyślenia i zaplanowania funkcji poszczególnych jego części. Ograniczeniem są oczywiście ściany, okna, możliwość doprowadzenia instalacji do aneksu kuchennego. Ponadto warto pamiętać także o tym, by poszczególne część łączyć ze sobą lub wydzielać – stół blisko kuchni, łóżko i miejsce do pracy w zacisznym kącie itd. Ważne jest też umożliwienie swobodnego przechodzenia pomiędzy strefami w mieszkaniu.

Jak umeblować duże mieszkanie typu studio?

Duża przestrzeń oznacza więcej możliwości. Jeśli mieszkanie nie ma wydzielonych pokoi (bo np. nie pozwala na to rozmieszczenie okien lub po prostu właściciel lubi otwarte wnętrza), efektowny będzie duży narożnik ustawiony w centralnej części wnętrza. Dobrym pomysłem są również efektowne modułowe meble wypoczynkowe – możliwość różnego zestawiania elementów sprawi, że można odświeżyć wystrój całkowicie bezkosztowo. Duże i wysokie mieszkanie studio to idealne miejsce na dobudowanie antresoli. Nawet w niewielkim wnętrzu pokusić się można o wydzielenie części sypialnej lekką ścianką działową – zarówno jednolitą, jak i ażurową, z szybami czy luksferami.

pobrane
pobrane (1)

Meble do mieszkania jednopokojowego o mniejszych wymiarach

Mniejsze wnętrze nie musi wcale przypominać studenckiej kwatery. Stylowe mieszkanie dla singla lub młodej pary można stworzyć poprzez odpowiedni dobór mebli i ich ustawienie, a także wyodrębnienie poszczególnych stref. Zaczynając od aneksu, gdzie kuchenna lada i lekkie stołki mogą zastąpić cięższy stół do jadalni i zamknąć ten kąt. Następnie warto podzielić resztę mieszkania zależnie od możliwości i potrzeb. W jednym przypadku może to być osobna strefa dzienna i kącik sypialny. W innym, rozkładana sofa w nocy zmieniająca się w łóżko oraz potrzebne dodatkowo osobne miejsce do pracy. Symboliczny, wizualny podział mieszkania na strefy można wyznaczyć za pomocą dywanu, odpowiedniego ustawienia sofy, a także kilku dostosowanych do potrzeb źródeł światła. Miejsce do spania w kawalerce, jeśli zmieści się w niej i kącik wypoczynkowy, i osobne łóżko, można natomiast uzyskać za pomocą ażurowego regału, lekkiego parawanu, szafy na wymiar tworzącej częściową zabudowę otwieraną z dwóch stron. Długie i wąskie mieszkanie pozwala nawet na ukrycie łóżka za plecami kanapy. W takiej roli dobrze sprawdzi się elegancka sofa za zabudowanym dołem.

pobrane (3)

Schowki w mieszkaniu pozwolą zapanować nad przestrzenią

W jednopokojowym mieszkaniu ważne jest utrzymanie porządku. Ułatwić to może zastosowanie różnego rodzaju schowków – od szaf wnękowych, nowoczesnej wersji pawlacza w przedpokoju, po meble tapicerowane jak sofa lub narożnik ze skrzynią oraz puf z pojemnikiem. Przestrzeń pod parapetem, o ile nie ma tam grzejnika, wykorzystać można na półki. Regały z kontenerkami lub koszami oraz wiszące szafki modułowe zapewnią miejsce na dokumenty, artykuły hobbystyczne i różne domowe „przydasie”.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: