Wymiana obicia sofy – czy warto?

Wymiana obicia sofy – czy warto

Czy warto wymienić obicie sofy?

Sofę, podobnie, jak każdy inny mebel, można poddać całkowitej renowacji. By tchnąć drugie życie w szafę lub stół wystarczy je odmalować lub położyć nowy lakier. Jednak gdy w grę wchodzi komplet wypoczynkowy, zadanie nie jest już takie proste i potrzeba do jego wykonania znacznie więcej umiejętności, szczególnie mając do czynienia z powierzchnią o niestandardowych kształtach – pofałdowaną, wklęsłą, wypukłą czy składającą się z kilku rodzajów tkanin. Żeby uzyskać zadowalający efekt końcowy, lepiej powierzyć tę pracę specjalistom. Profesjonalną wymianą obić zajmują się firmy tapicerskie, ale czy warto skorzystać z ich usług?

Kiedy wymienić obicie?

Nawet na dobrych jakościowo meblach pojawiają się ślady użytkowania – przetarcia, plamy, zadrapania, rozdarcia, odbarwienia. Kanapa jest na nie szczególnie narażona zwłaszcza, kiedy w mieszkaniu znajdują się dzieci i zwierzaki domowe. Na niekorzyść takich sprzętów działa też czas – im starsza sofa, tym trudniej utrzymać ją w dobrym stanie. Najwięcej widocznych zniszczeń pojawia się właśnie na tapicerce, a ta część jest w głównej mierze odpowiedzialna za wygląd całego mebla. W takim przypadku wiele osób decyduje się na wymianę obicia. Oprócz tego, że pomaga to przywrócić sofie dawną formę, daje też szerokie pole do popisu. Różnorodność tkanin tapicerskich jest ogromna – można zdecydować się na skórę, skaj, welur czy plusz i całkowicie odmienić wizerunek starej kanapy, a przy okazji zyskać bodziec do odświeżenia pomieszczenia, w którym się znajdowała. Dobry specjalista nie tylko wymieni tapicerkę, ale też zadba o wnętrze mebla. Może np. zasugerować wymianę wygniecionej i sfatygowanej gąbki, która przez lata prawdopodobnie stała się także siedliskiem roztoczy.

Czy wymiana tapicerki się opłaca?

Niektórzy traktują kupno mebli jako inwestycję na lata, inni nie przywiązują się zbytnio do wyposażenia swojego domu albo wręcz lubią częste zmiany wystroju. Tapicer jest w stanie odrestaurować każdą sofę, jednak nie zawsze się to opłaca. Niejednokrotnie okazuje się, że koszt takiego przedsięwzięcia jest równy lub nawet wyższy niż cena nowego sprzętu. Dużo będzie zależało od indywidualnych potrzeb – rodzaju i ilości materiału oraz cennika danego wykonawcy. Niemniej, przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przemyśleć wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania. Nie zawsze chęć odrestaurowania mebla jest podyktowana względami czysto praktycznymi – gdy mowa o zabytkowych, pamiątkowych sofach, główną rolę będzie odgrywała wartość sentymentalna czy też jej wyjątkowe walory dekoracyjne. Recykling wciąż jest modny, a wiele osób docenia niepowtarzalny klimat i design minionych lat, np. z czasów PRL-u. Warto też zdecydować się na odświeżenie swojej kanapy, gdy ulubiony model nie jest już produkowany, a także w przypadku, kiedy określonych wymagań nie jest w stanie spełnić żaden gotowy produkt.

Z pewnością wymiana obicia sofy sprawi, że odzyska utracony blask. Kiedy jednak mowa o bardzo zniszczonym meblu, może się okazać, że wydatek będzie nieadekwatnie duży do całego przedsięwzięcia i wtedy warto rozważyć kupno nowego wyposażenia do swojego domu.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele.

Czytaj więcej: