Jak stworzyć idealne miejsce do czytania?

Jak stworzyć idealne miejsce do czytania?

Sprawdź jak stworzyć kącik czytelnika w różnych miejscach mieszkania

Choć czytać można właściwie wszędzie, specjalnie stworzone do tego celu warunki jeszcze bardziej uprzyjemnią ten czas i pozwolą się zrelaksować po ciężkim dniu. Półki wypełnione książkami, zaciszny kąt, ciepły koc i komfortowy mebel do siedzenia – to wszystko, o czym marzy każdy zapalony czytelnik. Gdzie i jak stworzyć miejsce, które będzie wprost idealne, aby zanurzyć się w ulubionych lekturach? Przedstawiamy kilka inspiracji!

Kącik do czytania na poddaszu

Trudno o spokojniejsze lokum w domu niż strych. Jeżeli jest nieużytkowy to najwyższy czas, aby to zmienić. Z pewnością znajdzie się miejsce na wstawienie regału lub choćby półki na ulubione pozycje i zorganizowanie sobie niewielkiej biblioteczki. Drugi niezbędny mebel to oczywiście coś do siedzenia. Nie zapominajmy o estetyce – z takim miejscem świetnie będzie się komponował wygodny fotel w etniczne wzory lub klasyczna sofa. Najlepiej ustawić je blisko okna, bo naturalne źródło światła nie męczy wzroku. Gdy czytamy głównie wieczorami to koniecznie sprawmy sobie porządną lampę – da nam znacznie lepsze oświetlenie niż sufitowy żyrandol.

pobrane
pobrane (1)

Miejsce do czytania w gabinecie

Praktyczne rozwiązane dla osób, które posiadają specjalne pomieszczenie przeznaczone do pracy. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca to w kącie możemy ustawić dodatkowy mebel, który pozwoli na chwilę odprężającego relaksu. Swoim wystrojem powinien wpasować się w klimat naszego wnętrza. Niech to będzie np. elegancka, wykończona skórzanymi elementami sofa Nashville. Gdy metraż na to nie pozwala to postawmy chociaż na komfortowy fotel obrotowy, który również będzie się dobrze komponował z charakterem biura.

pobrane (3)

Kącik czytelnika w sypialni

Łóżko jest dla wielu z nas najwygodniejszym miejscem do czytania. Można się w nim swobodnie ułożyć i na wiele godzin zatopić w najnowszym bestsellerze. Okazuje się jednak, że spędzanie dużej ilości czasu w łóżku, na innych czynnościach niż spanie, może powodować problemy z bezsennością. Ustawmy więc w sypialni szezlong. Wciąż będziemy mogli poczytać w pozycji półleżącej, a w dodatku – znacznie zdrowszej dla naszego kręgosłupa. Pod głowę możemy podłożyć sobie poduszkę lub specjalny wałek i oddać się tej relaksującej chwili.

pobrane (5)

Kącik czytelnika w salonie

Salon to w wielu domach najgłośniejsze i najbardziej tłoczne miejsce. Tam przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną, oglądamy telewizję. Zdarzają się jednak chwile spokoju, kiedy możemy przy porannej kawie wygodnie ułożyć się na sofie i przejrzeć wiadomości. Jeśli nie przeszkadza nam codzienny gwar możemy też przenieść jeden z foteli albo modułów kanapy bliżej okna, dostawić niewielki stolik i stworzyć sobie w ten sposób stałe miejsce do czytania.

pobrane (6)

Gdzie czytać na świeżym powietrzu?

Kiedy przychodzą cieplejsze dni warto spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Niezależne od tego czy posiadamy tylko malutki balkon, kryty taras czy altanę w ogrodzie, wszelkie meble, używane na zewnątrz są zwykle niezbyt wygodne. Lektura na łonie natury będzie znacznie przyjemniejsza, gdy zaopatrzymy się w lekki, ergonomiczny fotel, który można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce.

pobrane (7)

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: