Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu

Spososby na oddzielenie aneksu od salonu

Otwarta kuchnia czy po prostu niewielki aneks to w dzisiejszych mieszkaniach właściwie standard. Jednak warto oddzielić je od przestrzeni pełniącej funkcję salonu i pokoju wypoczynkowego. Posłużyć do tego może kącik jadalny, wykorzystanie różnych podłóg i innych materiałów, a nawet odpowiednio ustawiona stylowa sofa.

Umiejscowienie aneksu a możliwe rozwiązania

To, na ile mocno trzeba postarać się z rozdzieleniem od siebie tych dwóch przestrzeni – kuchennej i wypoczynkowej – zależy od usytuowania aneksu. Kiedy jest on w głębokiej wnęce, to granica jest wyraźniejsza i łatwiej zastosować np. inną podłogę. Będzie to możliwe także wzdłuż krótszego boku pomieszczenia. Jednakże kiedy wnętrze jest dosyć duże, a kącik do gotowania nie zajmuje całej jego szerokości, to takie rozwiązanie może nie wyglądać dobrze. Wówczas najlepszym sposobem będzie zastosowanie wszędzie wytrzymałej i łatwej do zmycia podłogi oraz podział stref za pomocą mebli. Wśród tych ostatnich zapewne każdemu przyjdzie do głowy stół lub wyspa kuchenna. Jednak sofy też mogą spełniać te funkcje, zwłaszcza w małym mieszkaniu.

Sofy i narożniki jako sposób na oddzielenie salonu od aneksu

Sofa czy narożnik ustawione tyłem do kuchennej części otwartego wnętrza to znakomity sposób na rozdzielenie dwóch stref i zaakcentowanie, gdzie zaczyna się miejsce na wypoczynek przed telewizorem, z książką lub grą. Świetnie w takiej roli sprawdzi się sofa na nóżkach z niskim oparciem. Dzięki temu, że ani od góry ani od dołu nie będzie całkowicie blokować przestrzeni ani widoku, nie przytłoczy wnętrza. Będzie wyglądała lekko i dobrze się sprawdzi nawet na małej przestrzeni. W niewielkiej kawalerce praktycznym rozwiązaniem może być także ustawienie sofy tuż za ladą barową lub wąskim stołem do jedzenia. Efektem jest wtedy wyraźny podział funkcji oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W dużym mieszkaniu – studio lub apartamencie – także dobrze będzie, gdy sprzyja temu układ wnętrza i proporcje ścian, ustawić podobnie sofę tyłem do aneksu kuchennego. Wtedy jednak można wybrać duże meble tapicerowane o bardzo wyrazistych formach. Warte polecenia są tutaj narożniki oraz systemy modułowe, jak nasz intensywnie pomarańczowy Energy czy nieco bardziej klasyczny Momento.

pobrane (4)
pobrane (5)

Detale, które tworzą wnętrze

Bardzo przydatnym sposobem na oddzielenie aneksu kuchennego od salonu jest również zastosowanie dodatków i detali. Jeśli w całym pomieszczeniu podłoga jest jednolita, to można w salonie ocieplić ją dywanem. Strefa kuchenno-jadalna może być urządzona czysto funkcjonalnie, podczas gdy w części wypoczynkowej pojawia się więcej dodatków – rzucone na sofę i fotel poduszki, obrazy na ścianach, doniczki z kwiatami. Ciekawym sposobem jest też operowanie pasującymi do siebie dwoma kolorami (komplementarnymi lub bardzo do siebie zbliżonymi), z których każdy wykorzystany zostanie w innej części wnętrza. Mogą się nawet – co byłoby bardzo wskazane – subtelnie przenikać za sprawą dodatków, takich jak na przykład pojemniki, obrusy, doniczki itp.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: