Meble a zwierzęta domowe

Meble a zwierzęta domowe

Jakie meble wybierać kiedy mamy pupila w domu?

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez czworonożnych pupili. Z drugiej strony mamy świadomość, że mieszkanie pod jednym dachem ze zwierzakami łączy się z ogromną odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami. Częstsze sprzątanie to nie wszystko – nierzadko musimy też wykazywać się wzmożoną czujnością, żeby ustrzec meble czy sprzęty domowe przed niepohamowanym temperamentem naszych podopiecznych. Co można zrobić, aby utrzymać mieszkanie w dobrym stanie pomimo obecności zwierząt?

Ochrona mebli przed zwierzętami

Wszyscy miłośnicy zwierząt doskonale zdają sobie sprawę, że zachowanie idealnego porządku w domu nie jest możliwe, gdy posiadamy psa, kota czy gryzonia. Drapanie, gryzienie, roznoszenie sierści, brudu, resztek jedzenia albo żwirku z kuwety – na tych wszystkich praktykach szczególnie cierpi nasze mieszkanie wraz z całym wyposażeniem. Odpowiednie podejście i wychowywanie zwierzaka od małego w czystości pozwoli odrobinę zapanować nad chaosem. Warto też zatroszczyć się o niezbędne akcesoria dla pupili: drapaki, gryzaki, legowiska i zabawki, które nieco odciągną ich uwagę od sprzętów domowych. Regularne czesanie (zwłaszcza zwierząt długowłosych) pozwoli też zminimalizować problem z sierścią. Na szczególnie oporne osobniki powstały z kolei specjalne spraye odstraszające. Można nimi spryskać problematyczne miejsca – najczęściej drapane lub podgryzane elementy mebli. Do oduczenia kotów niechcianych zachowań (np. wskakiwania na blaty, ostrzenia pazurów na kanapie) wystarczy zastosować spryskiwacz z wodą. W ten sposób zwierzę dostanie bezbolesną, ale wciąż nieprzyjemną nauczkę i szybko zrozumie, co robi źle. Innym sposobem jest zastosowanie pokrowców – zwłaszcza na fotele oraz sofy. Wprawdzie oryginalne obicie pozostanie wtedy nienaruszone, ale takie okrycie może też z drugiej strony nieco zaburzyć wystrój pomieszczenia, dlatego warto zainteresować się meblami odpornymi na trudne warunki.

Meble dla właścicieli zwierząt

Jeżeli chcemy, aby nasz zwierzak mógł do woli korzystać z domowych mebli, powinniśmy zainteresować się takimi, które będą odporne na wszelkie ewentualne wypadki. Sprawa dotyczy zwłaszcza kompleksu wypoczynkowego, bo to właśnie na nim najczęściej odpoczywają domownicy, a wraz z nimi także ich pupile. Sofy i fotele powinny być więc wykonane z materiałów, które wykazują dużą trwałość – najlepiej z naturalnej skóry, której nie straszne są drobne zadrapania, pęknięcia czy zabrudzenia (zwłaszcza, gdy jest odpowiednio pielęgnowana i regularnie impregnowana odpowiednimi preparatami). Jeżeli wolimy inne tkaniny, zdecydujmy się na plamoodporne, syntetyczne włókna – łatwo o nie dbać i czyścić. Dla zachowania jeszcze większej pewności można postawić na obicia w ciemniejszym, niejednolitym kolorze lub wzorzyste albo takie, które mają nieregularną fakturę. Dzięki temu ewentualne plamy, zabrudzenia, bądź zaciągnięcia nie będą aż tak widoczne. Warto też wcześniej zainteresować się czy wybrany model kanapy ma zdejmowaną tapicerkę, którą będzie można wyprać.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: