Sofa – kolory i ustawienie według Feng Shui

Sofa – kolory i ustawienie według Feng Shui

Sofa zgodnie z zasadami Feng Shui

Feng Shui to prastara chińska sztuka aranżacji przestrzeni a stosowanie jej zasad ma na celu osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. Feng Shui mówi, że salon jest sercem całego domu, dlatego powinien znajdować się dokładnie w jego środku. Trudno nie zgodzić się z tą zasadą, ponieważ to właśnie w salonie toczy się wspólne, rodzinne życie. Feng Shui jest związane z duchową energią, której przepływ ma ułatwić umieszczenie dwóch wejść do pomieszczenia. Obecnie coraz częściej odchodzi się od dawnych sposobów urządzania mieszkań a popularne stają się niestandardowe rozwiązania, w których przypadku ciężko jest zastosować zasady Feng Shui – można to zrobić tylko w określonym stopniu. Pewne rzeczy są jednak niezmienne, na przykład to, że salon służy do odpoczynku i jego integralną częścią są meble, takie jak sofa czy fotele. Według Feng Shui to właśnie one są najważniejsze w całym pomieszczeniu a ich ustawienie ma znaczący wpływ na aurę panującą w salonie.

pobrane (5)pobrane (6)

Sofa – miejsce dla żywiciela rodziny

Według zasad Feng Shui każdy z domowników powinien mieć swoje miejsce i nie może być zwrócony twarzą w kierunku, który przyniesie jej zgubę oraz problemy zdrowotne. Korzystną dla danej osoby stronę określa kompas. Najlepiej, jeśli będzie ona siedziała przodem do wejścia, nigdy zaś tyłem. Meble takie jak sofa oraz fotele mają swoją rangę i zawsze powinno się na nich znaleźć miejsce dla głowy domu czyli głównego żywiciela rodziny.

Ustawienie mebli a dzieła sztuki

Zasady Feng Shui dokładnie mówią o tym, że różnego rodzaju dzieła sztuki, takie jak malowidła, powinny być rozmieszczone w zależności od ustawienia mebli. Najbardziej uniwersalną zasadą jest zawieszenie obrazów przedstawiających rzeczy stałe i nieruchome za plecami siedzących na swoich miejscach domowników, a te przedstawiające krajobrazy oraz przestrzeń powinny pozostawać w zasięgu wzroku. Jeżeli na obrazach, które mamy w domu znajdują się rzeczy lub osoby w ruchu, to najlepiej, jeśli zawiesimy je w przedpokoju lub w przejściach. Meble w salonie powinny być ustawione w taki sposób, żeby można było między nimi swobodnie się poruszać i aby nic nie stało „w przejściu”.

Feng Shui a kolory

Stosowanie zasad Feng Shui ma pomóc zrelaksować się. Oprócz odpowiedniego ustawienia mebli musimy pamiętać o odpowiednim doborze kolorów. Na ścianach najlepiej sprawdzą się jasne, pastelowe barwy, ale dobrą energię do pomieszczenia wprowadzą również mocniejsze akcenty, takie jak pomarańcz czy intensywna żółć. I nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o kolory ścian. Ważne są również meble i dodatki. Zasady Feng Shui mówią, że kolory, w jakich urządzimy salon, powinny pasować do kierunku geograficznego, w którym znajduje się pokój.

– Na południu i południowym wschodzie – odcienie zieleni fioletów, pomarańczy i czerwieni.
– Na wschodzie – zieleń i odcienie niebieskiego.
– Na północnym wschodzie – beże, brązy, żółcie i dodatki czerwieni.
– Na zachodzie – biel, szarość, czerń, niebieski i brązy.
– Na północy – niebieski i dodatki bieli lub zieleni.

Zasady Feng Shui to pradawna nauka, którą obecnie traktujemy z przymrużeniem oka. Warto jednak poznać jej zasady, żeby choć trochę przybliżyć sobie kulturę dawnego Dalekiego Wschodu. A przy okazji, może poprawi się komfort mieszkania…

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele.

Czytaj więcej: