Meble dla dużej rodziny

Meble dla dużej rodziny

Jakie meble wybrać dla wieloosobowej rodziny lub dużej grupy przyjaciół

Życie rodzinne koncentruje się zwykle w salonie. To tam domownicy spędzają ze sobą czas, bawią się, oglądają telewizję czy przyjmują gości. Żeby przestrzeń ta była równie komfortowa, co funkcjonalna należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Szczególnie, kiedy kwestia dotyczy licznej rodziny. Satysfakcjonujące spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych umożliwią wygodne meble wypoczynkowe. Na jakie się zdecydować i co brać pod uwagę urządzając salon dla dużej liczby osób?

Sofa czy narożnik?

Sofy i fotele to standardowe rozwiązanie w większości domów. Jego miłośnicy powinni przemyśleć taki dobór mebli, aby zaspokajał potrzeby wszystkich członków rodziny. Żeby miejsca wystarczyło dla wszystkich być może potrzeba będzie ustawić dwie kanapy, np. naprzeciwko lub prostopadle do siebie. Ich zaletą jest to, że są lekkie i łatwo o ewentualne zmiany w wystroju, a do tego dobrze zagospodarują niewielką przestrzeń. Jeszcze większe możliwości adaptacyjne dają narożniki. Meble wprawdzie bardziej masywne, ale też o większej powierzchni, które przy tym doskonale będą się komponować z pomieszczeniem o pokaźniejszym metrażu. System modułowy podobnie, jak w przypadku sof umożliwi częste zmiany w aranżacji i z łatwością będzie można go dopasować do pomieszczenia.

pobrane (7)
pobrane (6)

Jaki rozmiar wypoczynku dla dużej rodziny?

Przyjmuje się, że aby zachować komfort jednej osoby trzeba jej zapewnić ok. 80 cm przestrzeni do siedzenia. Przy zakupie mebli wypoczynkowych warto więc wziąć pod uwagę liczbę domowników, ale też zachować pewien margines na wypadek odwiedzin. Znajomi, dalsza rodzina, koledzy i koleżanki dzieci – im częściej w domu pojawiają się goście tym więcej miejsca może okazać się potrzebne. Doskonale sprawdzą się tutaj regulowane moduły, ale i dodatkowe elementy, jak fotele czy pufy. Jeżeli kilkudniowe wizyty nie są rzadkością to warto też zainwestować w model z funkcją spania.

Praktyczne tapicerki przy częstym użytkowaniu sofy

Poza rozmiarem i rodzajem mebla kolejną istotną kwestię do rozważenia przed zakupem wypoczynku dla dużej rodziny stanowią materiały wykończeniowe. Ważne, aby mebel dobrze komponował się z wnętrzem, ale i zapewniał domownikom niezbędną wygodę na co dzień. Trzeba też brać pod uwagę fakt, że będzie bardzo intensywnie i stale użytkowany (także przez dzieci, które często mają problem z zachowaniem czystości wokół siebie). Obicie musi być więc trwałe i odporne na ewentualne zabrudzenia. Znaczenie ma zarówno rodzaj tapicerki, jak i jej kolor. Jasne barwy wyglądają wprawdzie elegancko, ale nawet podczas uważnego korzystania szybko mogą zmienić swój odcień. Kompromisem będą brązy i szarości. Swoją rolę dobrze spełnią także wzorzyste tkaniny, na których trudne do usunięcia plamy nie będą od razu rzucały się w oczy. W przypadku dużej rodziny najpraktyczniejsze rozwiązanie stanowią nowoczesne tapicerki, które są łatwe w codziennej pielęgnacji, czyszczeniu i bardziej odporne na ścieranie. Dobry gatunkowo materiał zagwarantuje zarówno komfort, jak i odporność na zniszczenia przez wiele lat intensywnego użytkowania.

Sprawdź nasze sofy do salonu oraz komplety sofa i fotele, narożniki tapicerowane, fotele wypoczynkowe, narożniki modułowe, pufy oraz łóżka tapicerowane i urządź swoj salon!

Czytaj więcej porad wnętrzarskich: